103 emekli amiralin yargılandığı davada yeni gelişme: Savcı, 12 kişi için hapis istedi

Montrö Sözleşmesi'yle ilgili açıklama yapan 103 emekli amiralin yargılandığı davada savcı, 12 kişi için mahkumiyet kararı verilmesini talep etti.

103 emekli amiralin yargılandığı davada yeni gelişme: Savcı, 12 kişi için hapis istedi

Montrö Sözleşmesi'yle ilgili yaptıkları açıklama nedeniyle 'anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmak' suçlamasıyla 103 emekli amiralin yargılandığı davanın üçüncü duruşması Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Avukat Hüseyin Ersöz'ün aktardığına göre savcı, sanıkların 91'i için beraat, 12'si için mahkumiyet kararı talep etti.

"Aynı WhatsApp grubunda yer alan kişiler arasında ayrım yapması hakkaniyete aykırı bir yaklaşım" diyen Ersöz, şöyle devam etti:

"İfade hürriyeti koruması altındaki bir açıklamadan, herkes hakkında beraat istenmeliydi."

Hapis cezası istenen isimler şöyle:

Alper Çetin Tezeren,
Atilla Kezek,
Atilla Kıyat,
Arif Vehbi Alpman,
Ergün Mengi,
Işık Biren,
İlker Güven,
Mustafa Özbey,
Cem Gürdeniz,
Eski TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan,
Osman Metin Açımuz,
Türker Ertürk.

CEM GÜRDENİZ: MÜTALAA BANA BALYOZ GÜNLERİNİ HATIRLATTI

Hapsi istenen isimler arasında yer alan emekli amiral Cem Gürdeniz, "Savcının mütalaası bana Balyoz günlerini hatırlattı, o zaman da gülmüştüm şimdi de gülüyorum. Tek bir hukuki gerekçeye dayanmayan, siyasi bu davada adalet aramanın bir manası yok vatanı sevmenin bedeli davalarla caydırılmaksa her şeye rağmen vatanımı sevmeye devam edeceğim" yorumunu yaptı.

NE OLMUŞTU?

Emekli amiraller, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" diye yanıt vermesi ve eski Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın sarık ve cüppe ile fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine kamuoyunda başlayan tartışmalarla ilgili yazılı bir açıklama yapmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu, açıklamayla ilgili resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, söz konusu açıklamayı hazırlayan ve yayımlanma sürecinde faaliyet gösteren 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal gözaltına alınmıştı. Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise emniyete ifadeye çağrılmıştı. Emekli askerler, ifade işlemlerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Soruşturma kapsamında 6 emekli amiral ile bir emekli general 16 Nisan'da, 84 şüpheli ise 27 Mayıs'ta ifadeye çağrılmış ve onlar da adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli asker hakkında iddianame düzenlenmişti. Savcılık, emekli amirallerin, TCK'nın 316/1'inci maddesi kapsamındaki 'devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma' suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

Etiketler
Emekli Montrö Sözleşmesi Savcı