İsrailli gazeteci Rafael Sadi: Erdoğan'ı Yahudi toplumuyla İbrahim Kalın bir araya getirdi

Yahudi gazeteci Rafael Sadi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta Yahudi toplumu ile bir araya gelmesini Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın hazırladığını söyledi. Sadi, Erdoğan'ın Lapis ile görüşmesini ise "gövde gösterisi" olarak değerlendirdi.

İsrailli gazeteci Rafael Sadi: Erdoğan'ı Yahudi toplumuyla İbrahim Kalın bir araya getirdi

İsrailli gazeteci Rafael Sadi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın New York'ta Yahudi toplumu üyeleriyle bir araya gelmesini değerlendirdi. 

Sadi, toplatının mimarının Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın olduğunu dile getirdi. Yahudi lobisi içinde İbrahim Kalın'ın saygıdeğer bir isim olduğunu ifade eden Sadi, "Gerek Amerika'yı gerek de Yahudileri iyi tanıyan bir adam olduğu düşünülüyor. Amerika'da CIR ile iyi ilişkiler içinde. Bu kurum aynı Fethullah Terör Örgütü'nün uyguladığı sistemlerde bir çalışma yapıyor ve FETÖ'nün yapmış olduğu dinlerarası diyalog numaralarını çok iyi uygaladığı biliniyor" dedi. 

Sadi şöyle devam etti:

"Bu İslami kuruluşun Yahudi bir hahamı da var. Sayın Kalın bu adamın vasıtasıyla Amerika'daki World Jewish Congree'de liderle bir araya geldi. Dünya Yahudi Kongresi'nin Türkiye'deki Yahudi toplumundan bir onay almadan yapması mümkün değildi. Bu onayı benimle ortaokul ve lise öğretmenim olan sayın hahambaşı İshak Haleva'nın da onayıyla bu tren yola çıktı."

"TOPLANTININ AMACI GÖVDE GÖSTERİSİYDİ"

Erdoğan'ın ile Yair Lapid arasında gerçekleşen toplantında önemli bir şey konuşulmadığını söyleyen Sadi, "Bütün toplantının amacı gövde gösterisiydi. Sadece Türkiye'nin prestij kazanma amacıydı. Bütün Amerikan kuruluşları ve bütün Yahudi kuruluşları sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve dolayısıyla Türkiye'yi boykot etme kararı almışlardı. Bu boykotu kırmanın tek çaresi böyle bir toplantı hazırlamaktı ve bu toplantı başarılı geçti" diye konuştu. 

Sadi bu ilişkilerin devamının bazı verilimliklere açık olduğunu söylerken, Amerika'daki Yahudi toplumundan 50 milyar dolar para verildiği iddialarının asılsız olduğunu açıkladı.