79. Venedik Film Festivali'nde WICA ödülleri Çiğdem Mater'e ithaf edildi

79. Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen Women in Cinema Awards (WICA) ödülleri bu yıl Çiğdem Mater’e ithaf edildi.

79. Venedik Film Festivali'nde WICA ödülleri Çiğdem Mater'e ithaf edildi

79. Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen Women in Cinema Awards (WICA) ödüllerinde Gezi tutukluları unutulmadı.

Festival başkanı Alberto Barbera’nın da katıldığı törene, Çiğdem Mater’i temsilen yönetmen Sinem Sakaoğlu katıldı. Çiğdem Mater’in WİCA ekibine gönderdiği mektubu da yanında getiren Sakaoğlu “Yapımcı ve sevgili arkadaşım Çiğdem bugün burada olmalıyken, ne yazık ki şu anda Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevinde” dedi. Çiğdem Mater’in Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nden yazdığı mektupta yer alan "her zaman çok kıymet verdiğim kadın dayanışmasının değerini bana bir kez daha hissettirdiğiniz için minnettarım" sözleri, salonda duygusal anlar yaşanmasına neden oldu. Mektubun İtalyanca çevirisinin okunduğu törende, Mater’in el yazısıyla yazıp WICA’ya gönderdiği Türkçe mektup ekrana yansıtıldı.

Birçok önemli ismin yer aldığı ödül töreninde 5. WICA Ödülleri’ni bu yıl İtalyan moda tasarımcısı ve girişimci Anna Fendi, İtalyan şarkıcı Malika Ayane, Ukraynalı oyuncu Daria Trehubova, Lübnan asıllı Fransız yönetmen ve gazeteci Audrey Diwan ve İtalyan gazeteci Chiara Ugolini aldı. Ödül töreni sonrasında Çiğdem Mater’in fotoğrafı önünde fotoğraf çektirip, Mater’e dayanışma ve desteklerini ilettiler.

Çiğdem Mater’in törende okunan mektubu:

Çok sevgili WICA Ekibi,

Dayanışmanızı ve desteğinizi duyduğum günden beri içim kıpır, kıpır!
Nasıl teşekkür etsem az.

Sizlere, İstanbul Bakırköy’de yaklaşık 1400 kadının tutulduğu bir kadın cezaevinden, “kendime ait” masamdan yazıyorum. Çekmediğim bir filmden dolayı aldığım 18 yıl hapis cezasının dört ayını burada, dünyanın dört bir yanından kadınların tutulduğu cezaevinde geçirdim. Yapmayı beceremediğim bir film nedeniyle ceza almak, mesleki olarak epey aşağılayıcı bir şey tabi ama insan şu ortamda sormadan edemiyor, “olmayan bir filmden 18 yıl aldım, ya filmi çekmiş olsaydım?”.

Her zaman çok kıymet verdiğim kadın dayanışmasının değerini bana bir kez daha hissettirdiğiniz için minnettarım! Afganistan’dan Ukrayna’ya, İran’a, dünyanın her yerinde baskı altında olan ve buna rağmen susmayan, direnen ve ses çıkaran kadınlara, kız kardeşlerime, sizin aracılığınızla sevgilerimi gönderiyorum.

Etiketler
Çiğdem Mater Film Film festivali