Koca'dan Hekimsen'e tepki: Hastayla hekim arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir?

Sağlık Bakanı Koca, talep eden doktorlara silah ruhsatı verilmesin isteyen Hekimsen'in açıklamasına yanıt verdi.

Koca'dan Hekimsen'e tepki: Hastayla hekim arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu ve Sosyal Hizmetler Sendikası'nın (Hekimsen) sağlıkta şiddet nedeniyle isteyen doktorlara düşük vergiyle silah ruhsatı verilmesi talebine tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Fahrettin Koca, "Hekimler adına hareket ettiğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, hekimlere ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile hekimleri arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla hekim nasıl hasım gibi gösterilebilir?" dedi.

"Bu vesileyle halkımıza hatırlatmak isterim: Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü" diyen Koca, "Sağlıkta şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın stresi ağırlıkta. Hekime güveni esas alın. Hekim elinden gelenin en iyisini yapar" ifadelerini kullandı.

HEKİMSEN: BİRÇOK DEVLET PERSONELİNE YAPILDIĞI GİBİ SİLAH RUHSATI VERİLMELİ

Sağlıkta şiddete karşı önerilerini açıklayan Hekimsen, sağlık kurumlarına girişlerde metal detektörleri konularak delici, kesici ve ateşli silah, elektromanyetik veya biber gazı gibi silahların girişine engel olunmasını istedi.

Sağlık kurumlarına bu tür silahlarla girenlerin ya da girmeyen çalışanların tutuklu yargılanıp hapis cezasına çarptırılması talep edilen açıklamada, "Sağlıkta şiddetten hapis cezası alan ya da şiddetten sanık olan insanların yalnızca hastanelerin mahkum koğuşlarından sağlık hizmeti almalı, acil servis dahil kırmızı triyaj dışında hiçbir sağlık kurumuna girmeleri engellenmeli, ancak bir kurul raporu ile bu durum kaldırılmalı" denildi.

İsteyen doktorlara silah ruhsatı verilmesi önerilen açıklamada, "Hekimlerden isteyenlere diğer birçok devlet personeline yapıldığı gibi çok düşük vergilerle silah ruhsatı verilmeli, elektromanyetik silahlar sağlık kurumlarında yaygınlaştırılmalı, ASM'lerde de asgari elektromanyetik silahlı güvenlik görevlisi istihdamı sağlanmalı" ifadelerine yer verildi.

Etiketler
Silah