HDP'li Tosun'un verdiği önerge, 'Sorulamayacak soru' denilerek iade edildi

HDP Milletvekili Remziye Tosun’un, Topal Osman’a dair Meclis’e verdiği önerge, “Sorulamayacak soru” denilerek iade edildi.

HDP'li Tosun'un verdiği önerge, 'Sorulamayacak soru' denilerek iade edildi

Meclis’in 1 Temmuz’da tatile girmesiyle, çalışmalara Ekim ayına kadar ara verildi. Milletvekilleri yasama faaliyetleri kapsamında Meclis’e soru ve araştırma önergeleri verebiliyor. Ancak son dönemlerde Meclis Başkanı Mustafa Şentop tarafından birçok önerge Meclis İç Tüzüğü’ne aykırı olduğu gerekçesiyle iade ediliyor.

HDP’Lİ TOSUN’UN 4 ÖNERGESİ İADE EDİLDİ

Son olarak HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun’un, Gemlik Yürüyüşü, Topal Osman, Diyarbakır’daki işçilerin sorunları ve Zindan Yeni’nin cenazesinin saklama kabında gönderildiği iddiasına dair verdiği soru önergeleri iade edildi.

RET GEREKÇESİ

Tosun’un Zindan Yeni’nin cenazesine yönelik kötü muameleye dair İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için verdiği önergenin, İç Tüzük 96’ıncı maddede yer alan “kişisel görüş” olduğu öne sürüldü. Önergede yer alan “Anne Menice Yeni’nin beyanlarına göre oğlu Zindan Yeni’nin kimyasal silah ile öldürüldüğü ve izlerin kaybolması için bekletilip verildiği yönündedir” beyanı, kişisel görüş olduğu belirtilerek çıkarılması istendi.

Mezopotamya Haber Ajansı'ndan Berivan Altan'ın haberine göre, Tosun’un Diyarbakır’da emekçilerin yaşadığı sorunlara dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, İç Tüzük 96’ıncı madde gerekçe gösterilerek iade edildi. Meclis başkanlığı, önergede yer alan “Bakanlığınız sert siyasal söylemlerin ve sınır dışı operasyonlar gibi savaş politikalarının sebep olduğu ekonomik krizde emekçiler lehine girişim olacak mıdır?” şeklindeki 7’nci soruyu gerekçe gösterdi.

GEMLİK YÜRÜYÜŞÜ’NE DAİR BİLGİ

İstanbul’da 12 Haziran’da yapılan Gemlik Yürüyüşü’nde polislerin uyguladığı şiddete dair cezasızlık politikaları ve 2911 sayılı Yürüyüş ve Gösteri Kanunu’na dair Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesi de iade edildi. Bu önergede “1 Haziran 2022 tarihinde İmralı Cezaevi’nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan ve arkadaşlarına yönelik iç hukuk ve uluslararası hukukun alt üst edilerek, tecrit uygulanmasına karşı Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (KJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) tarafından 12 Haziran 2022 tarihinde Gemlik Yürüyüşü’nün organize edildiği basına duyurulmuştur” cümlesi kişisel görüş sayıldı.

SORULAMAYACAK SORU

Milletvekili Tosun’un, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne atanan kayyum tarafından Giresun Belediyesi işbirliğiyle yaptığı etkinlikte, “Giresun siz yeter” yazılı Topal Osman’ın silahlı fotoğraflarının yer aldığı otobüsün kent merkezinde dolaştırılmasına dair verdiği soru önergesinde, hem İç Tüzük 96 hem de İç Tüzük 67 ve 97 gerekçe gösterildi.

Önergenin gerekçesinde yer alan “Diyarbakır halkı, DBB ve ilçe kayyımlarının özellikle birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığını belirtmektedir” cümlesine kişisel görüş denildi.

“Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin Diyarbakır halkına karşı birçok çalışmada ayrımcı ve kolonyalist yaklaştığından bakanlığınız haberdar mıdır?” cümlesi hem sorulamayacak soru hem de kişisel görüş denilerek, İç Tüzük’e aykırı olduğu savunuldu.

Her dört önerge içinde belirtilen cümlelerin düzeltilmesi halinde işleme alınacağı kaydedildi.

Etiketler
Meclis HDP Milletvekili