Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) "Sanatçılara ve özelde kadın sanatçılara yönelik ayrımcılık, taciz ve baskılara son verin" açıklamasıyla kadın sanatçıların giyimi üzerinden yapılan taciz ve saldırılara tepki gösterdi.

EŞİK'in açıklamasında şarkı sözleri nedeniyle baskıya uğrayan Sezen Aksu, kıyafetleri yüzünden eleştirilen Hande Yener, Aleyna Tilki, Gülşen ve konseri hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilen Ece Seçkin, Aynur Doğan ve Melek Mosso'ya yer verildi.

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) tarafından yapılan açıklama şöyle oldu:

Sanatçılara yönelik taciz ve saldırılar, bizlerin eşit ve özgür yurttaşlar olarak yaşama hakkımızı, istediğimiz müziği dinleme ve dilediğimiz etkinliğe katılma hakkımızı da elimizden almayı hedefliyor. Şarkı sözlerini bahane ederek Sezen Aksu’yu eleştiren zihniyet, yakın zamanda kıyafetleri üzerinden kamuoyu önünde Hande Yener, Aleyna Tilki ve Gülşen’i de taciz etmiş, sadece kadın olduğu için Ece Seçkin’in Düzce’de vereceği konseri iptal etmişti.

Aynur Doğan’ın Derince ve Bursa konserlerinin iptali ardından, simdi de Melek Mosso’nun Isparta Gül Festivali’ndeki konser programından çıkarıldığı haberi basına yansıdı. Bu kadın sanatçılara yönelik taciz ve baskılara ek olarak, pek çok sanatçının konserleri iptal edilmiş, Eskişehir’deki Anadolu Fest gibi etkinlikler valilik kararıyla hepten engellenmişti. 

Etkinlikleri düzenleyen belediyelere “halkın inanç ve gelenekleriyle uyuşmayan” sanatçıların konser ve etkinlik programlarında yer almaması yönünde taciz ve baskı uygulayan birtakım marjinal grupların tercihlerini bütün bir halka empoze etme çabasına alet olan kurum ve yetkililere sesleniyoruz:

Sistematik bir hal alan bu çağdışı kısıtlama ve yasakları kabul etmiyoruz. Bu ülkede sanatçıların özellikle de kadın sanatçıların mesleklerini diledikleri gibi icra etmelerine engel olmanıza izin vermeyeceğiz!

EŞİK olarak sanatçılarımıza ve sanatlarını icra etme özgürlüklerine sahip çıkıyoruz. Eşitlik, özgürlük ve güven içinde yaşama hakkımızı, çalışma hakkımızı, kıyafet ve seyahat özgürlüğümüzü savunuyoruz.

Yaşasın kadın dayanışması!