Levent Göktaş'tan Abdullah Gül itirafı: 'O gün kendisi gelmedi'

Necib Hablemitoğlu suikastı sanığı Levent Göktaş’ın ifadesinde, "Taner Yıldız vasıtasıyla Abdullah Gül'e Daire Başkanlığı için CV verecektim. Ancak kendisi gelmedi" dediği belirtildi.

Levent Göktaş'tan Abdullah Gül itirafı: 'O gün kendisi gelmedi'

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin, Fetullah Gülen ile emekli Albay Levent Göktaş'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davada, sanıkların savunmaları tamamlandı.

Ankara 28'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık eski askerler Levent Göktaş, Fikret Emek, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Gökhan Nuri Bozkır ile eski istihbaratçı Enver Altaylı, Aydın Köstem ve tutuksuz sanık Mehmet Narin katıldı.

"ABDULLAH GÜL'E ÖZGEÇMİŞİMİ SUNACAKTIM GELMEDİ"

OdaTV'de yer alan habere göre; Mehmet Narin, sanık Levent Göktaş'ın, “Aydın Köstem ve Enver Altaylı'yı, ÖKK'nın Kirazlıdere kışlasında misafir olarak ağırlayıp ağırlamadığı”nı sorması üzerine, böyle bir duruma şahit olmadığını söyledi.

Göktaş'ın “Size GSM hattı aldırdığım doğrudur. Bu hattı size ne maksatla aldırdım? Kim ya da kimlerle görüşmek için aldırdım?” sorusu üzerine de Narin, “Gönül ilişkilerinizde kullanmak için aldırdınız. Hatta bana 'yengelerinle konuşacağım' demiştiniz. Ben de eşinizle konuşmak için neden başka hata ihtiyaç duyasınız diye düşünmüştüm” yanıtını verdi.

Savcının, Göktaş'la Konya'ya giderken kendisine ne dediğini sorması üzerine Narin, “MİT müsteşarlığıyla ilgili CV vereceğini söylemişti. Abdüllatif Şener'e vereceğini hatırlıyorum” cevabını verdi.

Bunun üzerine söz alan Göktaş, “MİT müsteşarlığı için değil, daire başkanlığı için CV verecektim. Taner Yıldız vasıtasıyla Abdullah Gül'e iletilmek üzere, Mehmet Narin yanlış hatırlıyor. Konya'ya 17 Aralık 2002'de gittiğim Şeb-i Arus töreninde Abdullah Gül'e öz geçmişimi sunacaktık. Ancak kendisi gelmedi. Biz de hava muhalefetinden dolayı Ankara'ya dönmeyip Antalya'ya geçtik” diye konuştu.

Duruşmada savunma yapan Mehmet Narin, “1991 yılında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na (ÖKK) gönüllü katıldığını, 2005'e kadar terörle mücadele operasyonlarında aktif görev aldığını” söyledi.

Emekli olduktan sonra Bağdat'ta özel bir şirketin güvenlik işlerinden sorumlu olduğunu belirten Narin, “Türk Silahlı Kuvvetleri'nden 2012'de emekli olduktan sonra 2019 yılına kadar Irak'ta çalışıyordum. 2019'da gözaltına alındım, yurt dışı yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldım” dedi.

Narin, 2022 Şubat'ta yeniden gözaltına alındığını, 9 ay cezaevinde tutuklu kaldığını, “kasten öldürme” suçundan “kovuşturmaya yer yok” kararı verildikten sonra tahliye edildiğini anlattı.

"MERMİNİN ÖNÜNE ATLA DESE ATLAYACAK ADAMIM"

Suç örgütüne üye olduğu iddiasıyla yargılandığını ve bu durumu kabul etmediğini belirten Narin, şunları söyledi:

“Enver Altaylı'nın yanında özel işlerini yapan Nizamettin Avşar hakkında takipsizlik kararı verildi ama o dönemde ÖKK'da sadece astsubay rütbesinde olan ben, 9 ay hapis yattım.

Levent Göktaş albay olarak bana 'Bir hat al gel' demiş. Ben nasıl 'yok' diyeyim. Aldığım eğitimlerin gereği olarak albay rütbesinde olan Göktaş'ın emrini sorgulamam rütbem gereği imkansızdır.

Göktaş, 'Merminin önüne atla' dese atlayacak adamım. Kaldı ki 'bir hat al gel' dedi.”

Mahkeme Başkanı Mehmet Selim Karakuzu'nun, “Göktaş sana kanunsuz emir verse yapar mıydın?” sorusuna Narin, “Biz devletimize hizmet eden adamlarız. Kanunsuz talimat almadım. Komutanıma hat almak, kanunsuz emir değildir” karşılığını verdi.

Suçsuz olduğunu, Hablemitoğlu suikastında kesinlikle yer almadığını savunan Narin, beraatını istedi.

Narin'in çapraz sorgusunun ardından mahkeme heyeti başkanı, biri tutuksuz 7 sanığın sorgularının tamamlandığını belirterek, beyanda bulunmaları için sanık avukatlarına söz verdi.

Bu kapsamda, sanıklar Mumcuoğlu ve Emek'in avukatları savunma yaptı. Duruşmaya yarın diğer sanık avukatlarının beyanlarının alınmasıyla devam edilecek.

Etiketler
Levent Göktaş - Hablemitoğlu suikastı Abdullah Gül ABD Suikast