Emekli amiraller hakkında beraat kararı: Kumpas bozuldu

TSK'da tarikat yapılanmalarına izin verilmemesi çağrısında bulunan ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemine dikkat çektikleri açıklama üzerine haklarında dava açılan emekli amiraller hakim karşısına çıktı. 103 emekli amiralin yargılandığı davada sanıklar hakkında beraat kararı verildi.

Emekli amiraller hakkında beraat kararı: Kumpas bozuldu

TSK'da tarikat yapılanmalarına izin verilmemesi çağrısında bulunan ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin önemine dikkat çektikleri açıklama sebebiyle haklarında dava açılan emekli amiraller esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını verdi.

103 emekli amiralin yargılandığı davada sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Avukat Hüseyin Ersöz, "Emekli Amiraller Basın Açıklaması Davası’nda CMK’nın 223/2-a Maddesi uyarınca tüm sanıklar hakkında Beraat Kararı verildi. Adalet yerini buldu" açıklamasında bulundu.

“BU DAVA, TÜRKİYE'NİN KENDİ AYAĞINA SIKMASIDIR”

Bugünkü celse, sanıklardan Önder Çelebi'nin avukatı Can Yücesoy'un savunmasıyla başladı.

Gazeteci Müyesser Yıldız’ın aktardıklarına göre, Yücesoy, birtakım kesimlerin hoşuna gitmese de yapılan açıklamanın düşünce ve fikir özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi. Duruşmayı CHP Mersin Milletvekili, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Alpay Antmen de takip etti.

Sanıklardan Mustafa Özbey'in avukatı Hüseyin Özbek, amiraller açıklamasının yeni İnebahtı'lar, Navarin'ler yaşanmaması için atılan bir çığlık olduğunu belirterek, "Rusya-Ukrayna savaşı beraat talebimızin en önemli delilidir" dedi.

Avukat Özbek şunları da kaydetti: "Bu dava, Türkiye'nin kendi ayağına sıkmasıdır. Bu davayla Montrö'nün delineceği; Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de kararlı olunmadığı izlenimi verilmektedir."

CUMHURBAŞKANLIĞI AVUKATI CEZA TALEP ETTİ

Savunmaların tamamlanmasının ardından, katılan Cumhurbaşkanlığı avukatına söz verildi. Cumhurbaşkanlığı avukatı, bu davanın siyasi bir dava değil, konusu siyasi olan bir dava olduğunu belirtip, "Siyasete müdahale, siyaseti dizayn söz konusudur. Biz muhtıranın tamamına karşıyız" dedi.

Cumhurbaşkanlığı avukatı, amiraller açıklamasını 28 Şubat kararlarına ve 27 Nisan bildirisine benzetip sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı avukatının, sanıkların yaşlarına ilişkin beyanlara karşı çıkarken, "Bir seferberlik halinde bunlar göreve çağrılabilir diye düşünüyorum" demesi salonda gülüşmelere yol açtı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
104 emekli amiralin bildirisi Montrö Sözleşmesi Beraat Emekli