Ekonomik krizde Türkiye yılbaşını nasıl geçirecek? Araştırmada dikkat çeken detaylar

Türkiye genelinde bine yakın çalışanın katıldığı araştırmaya göre, her 10 kişiden 8’i yılbaşını evde geçirmeyi planlıyor. Yılbaşı yemeği için çalışanların yüzde 43’ü 200-600 TL arasında, yüzde 40’ı da 800- bin 500 TL arasında bütçe ayıracağını belirtti.

Ekonomik krizde Türkiye yılbaşını nasıl geçirecek? Araştırmada dikkat çeken detaylar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kasım ayında enflasyon yüzde 2,88 artarken, yıllık bazda yüzde 84,39 oldu. ENAG'a göre kasım ayında enflasyon yüzde 4.24 arttı. Yıllık enflasyon ise yüzde 170 oldu. Ekonomik kriz Türkiye'yi derinden sarsarken yapılan araştırma çalışanların yılbaşını evde geçireceğini ortaya koydu.

Türkiye genelinde bine yakın çalışanın katıldığı araştırmaya göre, her 10 kişiden 8’i yılbaşını evde geçirmeyi planlıyor. Çalışanların yüzde 73’ü ise en az bir yakınına yılbaşı için hediye almayı düşünüyor. Yılbaşı yemeği için çalışanların yüzde 43’ü 200-600 TL arasında, yüzde 40’ı da 800- bin 500 TL arasında bütçe ayıracağını belirtti.

İşyeri malzemeleri pazarında hizmet veren Avansas, yılbaşı dönemi yaklaşırken çalışanların alışveriş tercihlerini, satın alma alışkanlıklarını ve yılbaşı kutlama trendlerini araştırdı.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 80’İ YILBAŞINI EVDE GEÇİRMEYİ PLANLIYOR

Araştırmaya göre; çalışanların yüzde 80’i yılbaşını evde geçirmeyi planlıyor. Bununla birlikte “yılbaşına özel yemek hazırlayacağız” diyen çalışanların oranı yüzde 56 iken “her zamanki gibi yemeğimizi yiyeceğiz” diyenlerin oranı yüzde 44 oldu. Yılbaşı yemeği için çalışanların yüzde 43’ü 200-600 TL arasında, yüzde 40’ı da 800- bin 500 TL arasında bütçe ayıracağını belirtti.

ÇALIŞANLARIN YÜZDE 48’İNİN 2023’TEN BEKLENTİSİ SAĞLIK OLDU

“Yeni yıldan beklentinizi bir kelime ile ifade edebilir misiniz?” sorusuna çalışanların yüzde 48’i sağlık, yüzde 33’ü huzur, yüzde 29’u ise mutluluk cevabını verdi. Çalışanların verdiği diğer yanıtlar, “Para, ekonominin düzelmesi, barış, başarı, güzel bir gelecek, umut, 2022’den daha iyi olması, bolluk, bereket, aşk, sevgi, adalet, eşitlik, refah, iş, hediye, şans” olarak sıralandı.

HER 10 ÇALIŞANDAN 7’Sİ YILBAŞI İÇİN HEDİYE ALIŞVERİŞİ YAPACAK

Araştırmaya göre her 10 çalışandan 7’si yılbaşında yakın çevresinden en az 1 kişiye hediye almayı planlıyor. Yılbaşı alışverişi için bin TL ve üzeri bütçe ayıracağını söyleyen çalışanların oranı yüzde 45 iken; 0-400 TL arasında harcama yapacağını belirten çalışanların oranı yüzde 30 olarak belirlendi.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN HEDİYE ALIŞVERİŞİ KATEGORİSİ İSE YÜZDE 49 İLE GİYİM OLDU

“Yılbaşında kime, kimlere hediye alacaksınız?” sorusuna ise yüzde 65 oranla eşime yanıtı verildi. Anne ikinci, baba ise üçüncü sırada yer alırken kardeşime, arkadaşıma, iş arkadaşıma, nişanlıma, sevgilime, çocuğuma yanıtları da çalışanlar tarafından verildi. En çok tercih edilen hediye alışverişi kategorisi ise yüzde 49 ile giyim oldu. Aksesuar, kozmetik ürünü, elektronik ürün, kitap, züccaciye ürünü ve yılbaşı konseptli ürünler giyim kategorisini takip etti.

ALIŞVERİŞ İÇİN ÖNEM VERİLEN KRİTERLERİN BAŞINDA TESLİMAT SÜRESİ GELDİ

Araştırmaya katılan çalışanların oransal çoğunluğu yılbaşı hediyesi veya kişisel yılbaşı alışverişini “yılbaşından 1 hafta önce” gerçekleştireceğini belirtti. Alışveriş için önem verilen kriterlerin başında “teslimat süresi” yer alırken “kampanyalar, promosyonlar”, “fiyat” ve “marka” diğer önem verilen faktörler arasında.

İŞLETMELERİN YÜZDE 53’Ü ÇALIŞANLARA YILBAŞI HEDİYESİ VERECEK

İş yerlerinde yılbaşı kutlaması da son yıllarda gelenek haline geldi. Her 10 çalışandan 7’si yılbaşı hediyelerinin çalışanların motivasyonu üzerinde etkili olduğunu düşünüyor. Bu kapsamda orta büyüklükteki işletmelerin yüzde 52’si küçük işletmelerin ise yüzde 33’ü iş yerinde kutlama ve hediye çekilişi yapılacağını aktardı. İş yerinde yılbaşı kutlama organizasyonu gerçekleştirileceğini belirten küçük işletmelerin oransal çoğunluğu kutlamanın “ofis içinde” gerçekleştirileceğini ifade ederken; orta büyüklükteki işletmelerin oransal çoğunluğu “anlaşmalı farklı bir mekanda” yapılacağını belirtti. İşletmelerin yüzde 53’ü ise çalışanlara yılbaşı hediyesi verileceğini bildirdi. Çalışanlara verilecek hediye konusunda ilk seçenek yüzde 44 ile hediye çeki oldu. Hediye çekini ise yılbaşı sepeti, kupa, kalem, bardak altlığı gibi ürünlerden oluşan hediye kutusu, çikolata, şekerleme ve biblo, masaüstü hediyelik eşya takip etti.

Etiketler
Bütçe Ekonomik kriz Türkiye