Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Cem Ersoy görevden alındı

Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevini iki yıldır “vekaleten” yürüten Fazıl Önder Sönmez tarafından verilen kararda gerekçe olarak “dekanla uyumlu çalışmama” gösterildi.

Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Cem Ersoy görevden alındı

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cem Ersoy, “dekan ile uyumlu çalışmama” ve hakkında açılmış disiplin soruşturması bulunması gerekçeleri ile üç yıl olan görev süresi bitmeden görevden alındı. Aralık 2022’de Bilim Akademisi asli üyesi olarak seçilen Prof. Dr. Ersoy, 2 Ocak 2022 tarihinden bu yana görevdeydi.

Karar, Mühendislik Fakültesi dekanlığını vekaleten yürüten Rektör yardımcısı ve Makine Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Fazıl Önder Sönmez tarafından verildi. Rektör Naci İnci tarafından Mühendislik Fakültesi dekanlık görevine vekaleten atanan Sönmez, aynı zamanda Öğrenci İşleri Dekanı olarak da görev yapıyor.

FAKÜLTE İKİ YILDIR VEKALETEN YÜRÜTÜLÜYOR

Alınan kararda Prof. Dr. Ersoy’un yerine Prof. Dr. Fatih Alagöz’ün Bölüm Başkanlığına vekaleten atandığı belirtildi. Bilgisayar Bölümündeki anabilim dalı başkanlarına ise yeni bir Bölüm Başkanı seçmek için 15 gün süre verildi.

Öte yandan Mühendislik Fakültesi Dekanlığı için yasaya uygun bir şekilde Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) gönderilen üç adaylık liste Eylül 2021’den bu yana bekletiliyor. Dekanlık pozisyonu yaklaşık iki yıldır vekaleten yürütülüyor.

29 bölüm bulunan Boğaziçi Üniversitesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önce Melih Bulu’yu daha sonra da Naci İnci’yi rektör olarak atamasından bu yana geçen süreçte seçimle göreve gelen pek çok bölüm başkanı haklarında açılan disiplin soruşturmalarla görevden alındı. Pek çok bölümün başkanı halen vekaleten görev yapıyor.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ndeki öğretim üyeleri alınan son karara karşı açıklama yapmaya hazırlanıyor.

Etiketler
Boğaziçi Üniversitesi Üniversite