BİM, iktidara baş kaldırdı; Enflasyondan 'sorumlu' tutanlara sert yanıt

İktidar medyasının, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın ve MHP lideri Bahçeli'nin enflasyona ilişkin sözlerine BİM marketlerinden yanıt geldi.

BİM, iktidara baş kaldırdı; Enflasyondan 'sorumlu' tutanlara sert yanıt

BİM, iktidara yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarına ve son günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zincir marketlere ilişkin sözlerine gazete ilanıyla yanıt verdi.

"Zorunlu açıklama" başlığıyla açıklama yapan BİM, enflasyonla mücadelede en önemli aktörlerden biri olduğunu söyledi.

Açıklamada, "Son dönemde artan biçimde değişik kişi ve çevreler tarafından başta BİM A.Ş olmak üzere organize parakende sektörünü enflasyonun neredeyse sebebi olarak gösteren haksız ve mesnetsiz suçlamaların gündeme getirildiğine tanık oluyoruz" ifadesine yer verildi.

Açıklamaya şöyle devam edildi:

"Bütün bu gerçekler ortadayken birtakım kanaat önderlerinin ve bazı medya mensuplarının oda ve birlik başkanlarının kalkıp, BİM ile "fahiş fiyat algısı" arasında birliktelik kurmaya çalışması hiçbir biçimde kabul edilemez. Bu algıya sebebiyet verenlerle ilgili yasal hakkımızı saklı tutuyoruz."

BİM CEO'SUNDAN TEPKİ

Öte yandan Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı, BİM CEO’su Galip Aykaç dün yaptığı açıklamada, zincir marketlere yönelik eleştirilere, "Bre ahlaksızlar, sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz" yanıtını verdi.

MHP, BİM CEO'SUNU HEDEF ALDI

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "FETÖ'ye bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bu ülkenin güzel insanları sizlerin yalanlarına hiçbir şekilde itibar etmediler" diyen BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç'a yanıt verdi. Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, Aykaç için "salyalarını akıtmış" ifadesini kullanırken; "fiyat terörü yaratan FETÖ yanlısı siyaset ve piyasa simsarlarına aman vermeyeceğiz." dedi.

Yalçın şu ifadeleri kullandı:

"1-BİM İcra Kurulu Üyesi sıfatını taşıyan Galip Aykaç nam ahlaksız ve edepsiz hortumcu, piyasa spekülasyonuyla ceplerini dolduran bazı süpermarketlerin kirli oyunlarının Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli tarafından ifşa edilmesinden ötürü salyalarını akıtmış.

2-Yıllardır halkın sırtına kene gibi yapıştıkları vatandaşın kanını emen asalaklar, bundan böyle MHP’yi karşılarında bulacaklar.

3-Uzunca bir süredir petrol fiyatları düşüşte iken, enflasyonun ateşi düşme eğilimindeyken, döviz kuru yatay seyir izlerken; halkın ihtiyaç duyduğu temel gıda ürünlerine her hafta insafsızca zam yapan haramzadelerin, artık amansız hasmıyız.

4-Fiyatlarla keyfî olarak oynayıp hayat pahalılığını körükleyen, akıllarınca halkı infiale ve kaosa sevk ederek iktidarı düşürme planları yapan, bitip tükenmek bilmeyen kazanma hırslarıyla FİYAT TERÖRÜ yaratan FETÖ yanlısı siyaset ve piyasa simsarlarına aman vermeyeceğiz.

5-Piyasadaki olağan dışı fiyat artışlarının müsebbip ve müşevviki bazı süpermarketlerin ortak hareket ederek halkın ekmeğine uzattıkları haris ve tecavüzcü elleri kıracağız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız.

6(son)-Kirli ellerini cebimizden çekmeyen, Kırk Haramiler misali her köşe başını tutan, FETÖ’vari çıkar ortaklığı oluşturarak bize tuzak kurmaya yeltenen bazı süpermarketlerin spekülatör sahipleriyle yöneticilerine karşı aziz milletimizi uyanık olmaya davet ediyoruz."

NE OLMUŞTU?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sürekli zam yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibat ve ilişkisinin titizlikle araştırılması" gerektiğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da “Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk kabine toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz" ifadelerini kullanmıştı.

Etiketler
BİM MHP Enflasyon Market