Aydın, sanatçı ve yazarlar, Taksim’deki 1 Mayıs yasağına karşı çıktı: Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır

İçlerinde Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Orhan Pamuk ve Oya Baydar’ın da olduğu pek çok sanatçı, İstanbul Valiliği’nin Taksim’i 1 Mayıs’ta kapatmasına karşı yazılı bir açıklama yayımladı.

Aydın, sanatçı ve yazarlar, Taksim’deki 1 Mayıs yasağına karşı çıktı: Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır

Birçok sanatçı, yazar ve aydın, İstanbul Valiliği’nin tüm çağrılara rağmen Taksim’i 1 Mayıs’ta kapatmasına tepki gösterdi.

İstanbul Valisi Davut Gül, Taksim'in 1 Mayıs kutlamalarına kapalı olduğunu belirterek, "Taksim'in dışındaki herhangi bir alanda kutlanacak. Biz nerede kutlamak istediklerine söyleyecekler. Biz de güvenlik güçlerimizle birlikte tedbir alacağız" demişti.

Zülfü Livaneli, Genco Erkal, Orhan Pamuk ve Oya Baydar’ın da içinde olduğu çok sayıda sanatçı, Taksim'deki 1 Mayıs yasağına dair yazılı açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Taksim Meydanı 1 Mayıs alanıdır. Hiçbir yasak bu gerçeği hafızalardan silecek kadar güçlü olamaz. Yazarlar ve sanatçılar olarak çağrımızdır; Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yalnızca emekçilerin dayanışmasını değil, ortak hafızasını da temsil ettiğine dair değerlendirmesine ve yasağa ilişkin ihlal kararına rağmen ısrarla sürdürülen yasakçı tutuma hemen son verilmelidir. Özgürlük içinde kutlanacak bir bayram ülkemize iyi gelecektir.”

Karara tepki gösteren sanatçı, aydın ve yazarların tamamı ise şöyle:

“Adnan Özyalçıner, Ahmet Telli, Ahmet Ümit, Akif Kurtuluş, Altay Öktem, Ayfer Tunç, Ayşegül Devecioğlu, Ayşen Şahin, Başak Canda, Belma Fırat, Biket İlhan, Burhan Sönmez, Cenk Güray, Cevat Çapan, Deniz Durukan, Dilruba Nuray Erenler, Ender Öndeş, Erdoğan Aydın, Erendiz Atasü, Ertan Mısırlı, Figen Öcal, Figen Şakacı, Gaye Boralıoğlu, Genco Erkal, Haden Öz, Hakan Yaman, Halil İbrahim Özcan, Hasan Öztoprak, Haydar Ergülen, İnci Aral, Kadir Akın, Kamil Erdem, Kamil Tekin Sürek, Kemal Varol, Latife Tekin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Murat Özyaşar, Murat Uyurkulak, Murathan Mungan, Mustafa Köz, Nalan Çelik, Namık Kuyumcu, Neşe Yaşın, Nur Sürer, Orhan Alkaya, Orhan Pamuk, Oya Baydar, Ömer Faruk, Özer Akdemir, Özgün Bulut, Özlem İşbilir, Reis Çelik, Sema Kaygusuz, Semih Gümüş, Şebnem İşigüzel, Tarık Günersel, Tülin Dursun, Ümit Kıvanç, Vecdi Erbay, Yavuz Pak, Yusuf Nazım, Zeynep Aliye Yavuz, Zeynep Oral, Zülfü Livaneli.”

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
1 Mayıs Taksim