AKP, trol raporu hazırladı: Yeni yasal düzenleme geliyor!

AKP kurmayları, sosyal medya üzerinden belli bir görüş veya olayı sistematil bir şekilde yaygınlaştırılması konularını ele alan "trol raporu" hazırladı. Sistemin nasıl işlediğinin anlatıldığı raporda, trollerle mücadele amacıyla hazırlanacak olan yasal düzenlemenin de çerçevesi çizildi.

AKP, trol raporu hazırladı: Yeni yasal düzenleme geliyor!

AKP kurmayları, sosyal medya üzerinden belirli bir görüş veya olayın sistematik olarak yaygınlaştırılması konularını ele alan bir rapor hazırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da sunulan trol raporunda; sosyal medya üzerinden itibar suikastını kimlerin hangi metotla yaptığı, parayla hangi trolleri kullandıkları ve harcamalar başlıkları yer aldı.

'TROL MAFYASI NASIL OLUŞUYOR?'

Ekonomim'den Besti Karalar'ın haberine göre, “Trol mafyası nasıl oluşuyor’ başlığının yer aldığı raporda, “Hangi fikri savunmak istiyorlarsa önce bir grup insanı alıp, kendi trolleri haline getiriyorlar. Bu troller, kendi özgürlük alanlarını ve cesaretlerini kazandıktan sonra bu adamlar mafyalaşıyorlar. Parayı kim veriyorsa; onların istedikleri şekilde seçtikleri kişi ya da gruplara karşı saldırıyorlar. Sosyal medyada mafyalaşmış bir trol ekibi var. Sosyal medyada hiçbir iz kaybolmuyor. Bu izler takip edildiğinde de bunların hangisi gerçek hesap, hangilerinin bot hesap ve bu hesaplar kimler tarafından yürütülüyor, bunlara ne kadar para harcanıyor görmek mümkün. Yüzbinlerce lira para harcanıyor” ifadelerine yer verildi.

AKP kurmaylarının hazırladığı trol raporunda, AKP'nin kurumsal kimliğine zarar veren kişi, kişiler ya da grupların, belli isimleri özellikle seçtikleri vurgulandı. Sosyal medyada yapılan, ‘itibarsızlaştırma’ eyleminin ise partinin bütüne zarar verdiği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla yeni bir yasal düzenleme için harekete geçildi.

YASAL ÇERÇEVE NASIL OLACAK?

Raporda sistemin nasıl işlediği anlatıldı. Yasanın nasıl bir sisteme oturtulacağı konusunda çalışılıyor. Trollerle mücadele amacıyla hazırlanacak yasal düzenlemenin çerçevesi de çiziliyor. Buna göre; sosyal medyayı denetleyecek yeni bir sistem geliştirilecek. Bu sistemin hangi birim tarafından yürütüleceği belirlenecek. Hukuki mücadele edecek yeni bir mekanizma kurulacak. Hukuk önünde mücadelenin önü açılacak.

GÜNÜBİRLİK HESAP AÇILMASI ENGELLENECEK

Günübirlik ya da anlık sahte hesap açanların engellenmesinin yasal çerçevesi çizilecek. Kişi ya da grupları kasıtlı olarak itibarsızlaştırma ve top- lumda küçük düşürme gibi eylemlerin tespit edilmesi halinde, cezai yaptırımların getirilmesi planlanıyor.

AKP, trollerle mücadele etmek amacıyla hazırlıklarına başladığı yasal düzenleme için pek çok alternatifi değerlendiriyor. AKP, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “sosyal medya hesapları kimlik numaraları ile açılsın’ önerisini de gündemine aldı.

Etiketler
Sosyal Medya AK Parti AKP