AKP, Meclis'te "6 yaşındaki çocuğa istismar"ı araştıracak: Tarikatı özenle sakladılar

AKP'li vekiller Meclis'e "6 yaşındaki çocuğun istismarının araştırılması" için önerge verdi. Önergenin gerekçesinde, yaşananların nedeni olan tarikat özenle saklandı.

AKP, Meclis'te "6 yaşındaki çocuğa istismar"ı araştıracak: Tarikatı özenle sakladılar

İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.'yi henüz altı yaşında nikâhla evlendirdiği ve çocuğun her gün cinsel istismara uğradığının ortaya çıkması, tartışılmaya devam ediliyor.

Olayın, şikayet edilmesinin ardından yargı tarafından 2 yıl boyunca tutuklama yapılmaması tepkilerin odağındaydı. Kamuoyundan gelen baskıların ardından, Gümüşel ve kızını evlendirdiği Kadir İstekli tutuklanmıştı.

AKP'DEN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Muhalefetin eleştirileri karşısında, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok AKP'li isim, 6 yaşında evliliği doğru bulmadıklarını ancak muhalefetin "dine saldırdığını" ileri sürdü.

AKP'liler şimdi de, 6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara uğramasıyla ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi. AKP Grup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin ile AKP milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan Meclis Araştırma önergesi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

ÖNERGENİN GEREKÇESİNDE TARİKAT BAĞINDAN HİÇ BAHSETMEDİLER

Yasal ve idari tedbirlere, devlet kurumlarının konu hakkındaki azami hassasiyetine rağmen çocukların haklarının ihlal edildiği, ruhsal, bedensel sıhhatlerine, vücut bütünlüklerine halel verildiği, çeşitli yönlerden istismara maruz bırakıldığı kimi olumsuz olaylarla zaman zaman karşılaşılabildiği belirtilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Toplumumuzun çocuklar konusunda taşıdığı büyük hassasiyet, bu tür vahim hadiselerin kamuoyunda haklı olarak uyandırdığı infialin büyüklüğünü artırıyor. Bu kapsamdaki elim hadiselerden sonuncusu, 6 yaşındaki bir çocuğumuzun sözde evlilik adı altında her yönden istismara açık bir birlikteliğe maruz bırakıldığı ve bunun sonucunda duygusal ve cinsel yönden istismara uğradığı yönündeki haberlerle geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıdı. Çocuklarımız, çevrelerinden gelebilecek olası tehlikelere karşı en savunmasız, en güçsüz ve bu nedenle en hassas şekilde korunması gereken toplum kesimi. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın başta cinsel istismar olmak üzere fiziksel, duygusal veya diğer bir yönden istismara uğraması, nedeni ne olursa olsun ve hangi koşullarda gerçekleşirse gerçekleşsin, insanlık adına utanç verici bir durum. Çocuklarımızın her türlü ihmal ve istismardan korunması en başta devletin, daha sonra toplumun ve ailenin ortak sorumluluğu.

Bu kapsamda çocuğumuzun, 6 yaşındayken sözde evlilik adı altında her yönden istismara açık bir birlikteliğe maruz bırakıldığı ve bunun sonucunda duygusal ve cinsel yönden istismara uğradığı yönündeki haberler kapsamında söz konusu elim hadisenin sosyolojik, ailevi ve çevresel etkenler de göz önünde bulundurularak tüm yönleriyle araştırılıp kamu vicdanını tatmin edecek ve kamunun bilgi talebini karşılayacak şekilde şeffaflığa kavuşturulması; benzer hadiselerin ve her türlü çocuk istismarının engellenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi; ayrıca çocukların temel hak ve özgürlüklerinden en üst düzeyde yararlanmaları ve her türlü istismardan korunmaları noktasında karşılaşılan sorunların tespit edilerek bunlarla mücadele için yeni çözüm yollarının geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz."

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
AKP Tarikat Çocuk istismarı İsmailağa