Kız Kulesi’nin kulesi görünmez oldu: Sosyal medya ayağa kalktı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edildiği söylenerek çevresi kapatılan Kız Kulesi’nin söküldüğü ortaya çıktı. Kulenin sökülme nedeni ile ilgili bakanlıktan herhangi bir açıklama yapılmazken sosyal medyada kulenin yıkıldığı iddia edildi.

ELİF ÜNSAL / GERÇEK GÜNDEM

İstanbul’un sembol yapılarından olan Kız Kulesi, eylül 2021 itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon yapılacağı söylenerek kapatıldı. Etrafına perde çekilen kulenin açılış tarihi henüz açıklanmazken bugün yaşanan bir gelişme infial yarattı. İstanbul halkının fark ettiğine göre Kız Kulesi’nin söküldüğü ve yerinde olmadığı görüldü. İddialara göre kule restorasyon çalışması sırasında yıkıldı ve toparlanamayacak duruma geldi. Ancak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, sosyal medya hesabından bir kullanıcıya verdiği yanıtta çalışmaların evrensel koruma ilkelerine uygun yapıldığını öne sürdü.

Kız Kulesi’nin kulesi görünmez oldu: Sosyal medya ayağa kalktı! - Resim : 1

Coşkun, konuyla ilgili yanıt verdiği kullanıcıya “Restorasyonda, alanında uzman hocalarımız Zeynep Ahunbay, Feridun Çılı ve Han Tümertekin danışmanlığında hazırlanan raporlar doğrultusunda ömrünü doldurmuş betonarme aksam, yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesiyle ve evrensel koruma ilkelerine uygun şekilde yapılmaktır.” derken restorasyonla ilgili tüm gelişmelerin www.kizkulesi.com adresinden takip edilebileceğini aktardı. Ancak söz konusu adreste teknik raporlara ulaşılamadığı, sadece CV’lerin yer aldığı görüldü.

Kız Kulesi’nin kulesi görünmez oldu: Sosyal medya ayağa kalktı! - Resim : 2

Kız Kulesi'nin web sitesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgilerin yer aldığı açıklamada şöyle denildiği görüldü: "Kulenin külah kısmının sökümünü de içeren bu işlem koruma kurulu tarafından onaylanmış olup, sökülen kısımların özgün malzemelerle yeniden inşa edilmesine ilişkin uygulama projelerinin geliştirilmesine devam edilmektedir."

BAKANLIK ONARIM YAPMAK İÇİN SÖKTÜK DİYOR

Konuyla ilgili Gerçek Gündem’e açıklama yapan araştırmacı arkeolog ve tarihi eser fotoğrafçısı Ömer Faruk Yavaşçay “Kültür ve Turizm Bakanlığı, uzun zamandır Kız Kulesi’nde restorasyon çalışması yapıyor. Ara sıra gündem oluyordu. Dış kaplamasıyla da bir ara gündem olmuştu. Şimdi de kule komple sökülmüş. Bakanlık kulede onarım yapmak için söktük diyor. Bazı kişiler kuleyi restore ederken yıktılar bahane uyduruyorlar diyor. Şehrimizin en meşhur noktalarının başında gelen Kız Kulesi’nin meşhur olmasını sağlayan kulesi yok. Ne olursa olsun Kız Kulesinin yarısının sökülmesini yanlış buluyorum.” İfadelerini kullandı.

Kız Kulesi’nin kulesi görünmez oldu: Sosyal medya ayağa kalktı! - Resim : 3

RESTORASYONU YAPAN ŞİRKET: IRAS YAPI

Öte yandan Kız Kulesi’nin restorasyonunu yapan şirketin IRAS Yapı olduğu raporlarda yer aldı. IRAS Yapı’nın daha önce Ayasofya Camii’nin tuvaletlerini yenileme işini aldığı da öğrenildi. Iras Yapı şirketinin hisselerinin Muhammet Fatih Sarıoğlu ve Muhammed Emin Sarıoğlu’na ait olduğu öğrenilmişti. Şirkette küçük hissedar olarak bulunan Muhammet Emin Sarıoğlu aynı zamanda AKP Üsküdar İlçe teşkilatında yönetim kurulu üyesi olarak bulunuyordu. Söz konusu ortaklığın ortaya çıkmasının ardından Muhammet Emin Sarıoğlu’nun ortaklıktan ayrıldığı ifade edildi.

Kız Kulesi’nin kulesi görünmez oldu: Sosyal medya ayağa kalktı! - Resim : 4

MAHİR POLAT: DEĞERLİ HOCALARIMIZ YER ALIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kız Kulesi'nin restorasyonunda çok değerli isimlerin yer aldığını ifade ederek şunları söyledi:

Kültür Bakanlığı Kız Kulesi Restorasyonunda son derece değerli hocalarımız yer alıyor. Restoran yapıldığında zamanlardan kalmış, binaya yük getiren betonarme bir teras vardı sanırım o kaldırılıyor. Yetkili arkadaşlarımız da proje hakkında açıklama yapacaktır. #KızKulesi

Kız Kulesi’nin kulesi görünmez oldu: Sosyal medya ayağa kalktı! - Resim : 5

Etiketler
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kız Kulesi Bakanlık Turizm