2017 referandumunda çarpıcı iddia: 2 milyon 'normalden fazla' evet oyu var!

Polimetre Araştırma şirketi 2017 referandumu hakkında çarpıcı bir araştırma yaptı. Polimetre araştırmasında 2 milyon ‘Normalden Fazla Evet’ oyu olduğunu iddia etti.

2017 referandumunda çarpıcı iddia: 2 milyon 'normalden fazla' evet oyu var!

2017 referandumu hakkında çarpıcı bir çalışma yapan Polimetre Araştırma şirketi, dikkat çeken sonuçlar ortaya koydu.

Polimetre, referandum sonuçlarının 754 ilçe de normal olduğunu belirtirken 104 ilçe normal olmayan durumların olduğunu ve bu ilçeler için özel önlemler alınması gerektiğine dikkat çekti.

TELE1’den Oğuzhan Poyrazoğlu’nun haberine göre; Polimetre’nin raporunda, referandumda ‘EVET’ oyu ile ‘HAYIR’ oyu arasındaki farkın 1 milyon 123 binden az olduğu göz önünde bulundurulursa 2 milyondan fazla ‘Normalden Fazla Evet’ oyunun referandumun sonucuna etki etmiş olabileceği iddia edildi.

Raporda “Listesi verilen 104 ilçede 2017 yılındaki bir buçuk milyon farkın, yapılacak bir seçimde çok daha fazla olması beklenmelidir. Bu 104 ilçede “Etkin Sandık Güvenliği” sağlanmadan, özellikle Cumhurbaşkanlığı Seçiminde, seçim güvenliğinin sağlanmasından söz edilemez.” denildi.

Polimetre’nin raporunda hesaplanan 2 Milyon 83 Bin “Normalden Fazla Evet Oyunun İllere Dağılımı" harita üzerinde de gösterilirken “104 İlçede 2014 ve 2019’da Belediye Başkanlığı Seçimini Kazanan Partileri, Referandumdaki gözlemci atanmamış ve toplam sandık sayılarını, Evet Oy Oranlarını göstermektedir. Tablodaki son kolon, Yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Etkin Sandık Güvenliği sağlanması durumunda, Cumhur İttifakı Adayı için kabul edilebilir maksimum oy oranlarını göstermektedir.” denildi.

2017 referandumunda çarpıcı iddia: 2 milyon 'normalden fazla' evet oyu var! - Resim : 1

“NORMALDEN FAZLA EVET” OYU OLAN İLÇELERDE YEREL SEÇİMLER

Polimetre’nin raporunda ‘Normalden Fazla Evet’ oyu çıkan ilçelerdeki 2014 ve 2019 yerel seçim sonuçları da dikkat çekti. Raporda “Etkin Sandık Güvenliği Gereken 104 ilçeden 48’inde Belediye Başkanlığını AKP’nin kazandığı ve bu ilçelerde 674 binden ‘Normalden Fazla Evet’ oyu hesaplandığı görülmektedir. “Etkin Sandık Güvenliği Gereken” ilçeler, 2014 Yerel Seçiminde BDP (Barış ve Demokrasi Partisi) ve AKP’nin güçlü olduğu ilçelerdir. 2017 Referandumu sırasında Belediye Başkanlığını BDP/DBP’nin kazandığı ilçelerin çoğu kayyum tarafından yönetilmekteydi. İlçelerden sadece 1 tanesi (Seyhan) belediye yönetimi CHP’de olan bir ilçedir.” denildi.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın

2017 referandumunda çarpıcı iddia: 2 milyon 'normalden fazla' evet oyu var! - Resim : 2

Etiketler
Referandum