'Emeklileri 7500 liraya muhtaç edenler utansın'

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bankaların verdiği promosyonlar ile ilgili bir açıklama yaptı. Gürer, emeklilerin bankaların promosyon yarışında figüran haline getirildiğini söyleyerek tepki gösterdi.

'Emeklileri 7500 liraya muhtaç edenler utansın'

Son dönemde birçok ilde banka şubelerinin önünde kimi zaman yüz metreyi bulan uzun kuyruklar oluşuyor. Kadın erkek on binlerce emekli daha fazla promosyon ücreti almak için banka değiştirmek için uğraşıyor. Kimi hesap sahipleri başka bankaya gitmemek için kendi bankaları ile pazarlık yaparken bu görüşmelerden olumlu yanıt alamayan emekliler başka bankaların yolunu tutuyor.

Emeklilerin düştüğü durum muhalefet milletvekillerinin tepkisini çekiyor. Bu isimlerden biri de CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer.

GÜRER: ‘‘BUGÜN 13 MİLYON EMEKLİNİN EN AZ YARISI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR’’

Gürer bugün yaptığı açıklamada milyonlarcası asgari ücretin altında maaş alan emeklilerin, bankaların promosyon yarışının ‘‘figüranı’’ haline getirilmesinden, AK Parti iktidarının sorumlu olduğunu söyledi.

CHP Niğde milletvekili, “Düşünebiliyor musunuz, bir ülkede asgari ücretin açlık sınırının altında ve milyonlarca emekli açlık sınırının bile çok çok altında olan 3 bin 500 lira ile geçinmeye çalışıyor? Emekliyi bu duruma AK Parti iktidarı getirdi. 2008 yılında çalışanların emekli olurken ki aylık bağlama oranı yüzde 70’ten yüzde 35’lere düştüğü için bugün 13 milyon emeklinin en az yarısı asgari ücretin altında maaş alıyor” diye konuştu.

‘‘EMEKLİNİN YARISI ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALIYOR, BU EMEKLİYE REVA MI?’’

Açlık sınırının altında maaş alan emeklinin maaşını başka bir bankaya taşıması halinde yeni bankanın 7 bin 500 liraya kadar promosyon ücreti verdiğini söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı özel bankaların bu promosyon ücretini daha da yukarı çıkarabildiğini söyledi.

Ömer Fethi Gürer,“ 3 bin 500 lira maaş alan bir emeklinin alacağı 7 bin 500 liralık promosyon ücreti emeklinin bir derdine merhem olabilir. Ancak yıllarca çalışıp didinen emekli bu duruma getirilmemeliydi. Bankada emekli maaşı bir süre kalıyor ve banka bundan ciddi kar ediyor. Bu kar çok cüzi miktarı emekliye veriliyor. Kazanan banka oluyor. Emekli ihtiyaç sahibi olunca onun maaşını banka alabilmek için esasen çok cüzi bir promosyonla emekliyi müşterisi yapmaya çalışıyor. Emekli geçimini sağlayabilmek için bir kaç bin lira kim fazla verirse ona koşuyor. Çoğu emekli bu durumu dahi bilmeyip aynı bankasında kalıyor. Emeklinin bir yılda bankada ki parası ve bankanın bu paradan sağladığı fayda dikkate alınıp promosyon tutarı belirlenmeli ve tüm bankalar için bir taban fiyat belirlenip onun üzerinde promosyon verilmesi sağlanmalıdır. Banka banka promosyon için gezen emeklinin durumunu görün. Promosyona muhtaç halde bulunan emeklilerin durumunu iyileştirin,

emeklilerin intibak düzenlemesi başta olmak üzere yıllardır devam eden sorunlarının çözümü noktasında çalışma başlatın, evi olmayana kira yardımı yapın, ilaç katkı payını kaldırın. En düşük emekli maaşını asgari ücret noktasına taşıyın” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Banka promosyonları Niğde Emekli Milletvekili Ömer Fethi Gürer