'Kılıçdaroğlu'nun üzerinde durduğu model ortaya çıktı': Bakanlıklar, 6 parti arasında nasıl dağıtılacak?

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, muhalefet cephesinde bakanlık dağılımıyla ilgili farklı modeller üzerinde tartışıldığını söyledi: "Kılıçdaroğlu’nun üzerinde durduğuna işaret edilen model ise eşdeğer bakanlıkların 6 parti arasında dağıtımı."

'Kılıçdaroğlu'nun üzerinde durduğu model ortaya çıktı': Bakanlıklar, 6 parti arasında nasıl dağıtılacak?

Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nden oluşan altılı masayla ilgili edindiği kulis bilgilerini paylaştı.

Siyasi Komisyon'un çalışmalarından birinin de bakanlıkların dağılımıyla ilgili olduğunu söyleyen gazeteci, şöyle devam etti:

"Üzerinde durulan farklı modeller var. Öncelikle seçimin kazanılması halinde Cumhurbaşkanı yardımcılarının liderlerden oluşması fikrinden vazgeçilmiş.

Cumhurbaşkanı’nın partili olmayacağı şarta bağlanmışken, yardımcıları için bu şartın kaldırılmasının doğru olmayacağına vurgu yapılıyor.

CHP’de dile getirilen, Kılıçdaroğlu’nun üzerinde durduğuna işaret edilen model ise eşdeğer bakanlıkların 6 parti arasında dağıtımı…

Ardından da Adalet, İçişleri, Hazine ve Maliye, Milli Eğitim, Dışişleri, Milli Savunma gibi etkin bakanlıkların da partilerin oy oranları dikkate alınarak dağıtılması…

Diğer partilerin buna itirazının olmadığının altı çiziliyor."

Etiketler
Muharrem Sarıkaya Bakanlık Habertürk Muhalefet