Diyanet'in harcamaları dört bakanlığı geride bıraktı!

Hutbelerinde yoksulluk ve açlığın bir sınav olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılında 13.1 milyar lira harcadı. Diyanet’in harcamaları dört ayrı bakanlığın bütçesini geride bıraktı.

Diyanet'in harcamaları dört bakanlığı geride bıraktı!

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, geçen yıl bakanlıkların hemen hemen tamamı harcamada Bütçe Yasası ile verilen bütçe başlangıç ödeneğini aştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ise nisanda ikiye ayrıldığı için harcaması başlangıç ödeneğinin altında kaldı. Diyanet İşleri Başkanlığı 12.9 milyar TL’lik başlangıç ödeneğinin üzerine çıkarak 13.1 milyar TL harcadı. Diyanet, toplam harcamasıyla dört ayrı bakanlığı geride bıraktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri de bu ödenekler üzerinden yürütülüyor. Yıl içerisinde iktidar kurumlara ek ödenek aktarıyor. Böylece kurumların ödenek toplamları artıyor. Her ne kadar yıl sonu harcamaları sonradan aktırılanlarla birlikte oluşan toplam ödeneklerin altında kalsa da birçok kurum Bütçe Yasası A Cevtveli’nde verilen bütçe başlangıç ödeneğinin üzerine çıkmış durumda. Harcamalar, sonradan aktarılan ödeneklerle oluşan toplam ödenekleri ise aşmadı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na göre, 17 bakanlıktan 15’i 2021 Yılı Bütçe Yasası A Cetveli’nde yer alan bütçe başlangıç ödeneğini aştı. Aşmayanlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı. İki bakanlık geçen yıl içerisinde ayrıldığı için de Çalışma Bakanlığı’nın zaten geçen yılın başında belirlenmiş bir başlangıç ödeneği de yoktu. Bakanlıklar ile bütçe başlangıç ödenekleri ve yıl sonunda yaptıkları harcamalar şöyle: “Adalet Bakanlığı’nın bütçe başlangıç ödeneği 23.9 milyar TL, harcaması 28.2 milyar TL. Milli Savunma Bakanlığı’nın ödeneği 61.4 milyar TL, harcaması 71.2 milyar TL. İçişleri Bakanlığı’nın ödeneği 10.6 milyar TL, harcaması 13.9 milyar TL. Dışişleri Bakanlığı’nın ödeneği 5.7 milyar TL, harcaması 6.2 milyar TL oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ödeneği 570.2 milyar TL’ydi. Harcaması 739.4 milyar TL oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ödeneği 146.9 milyar TL’ydi. Harcaması 152.4 milyar TL oldu. Sağlık Bakanlığı’nın ödeneği 77.6 milyar TL’ydi. Harcaması 95.8 milyar TL oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ödeneği 3.3 milyar TL’ydi. 9.8 milyar TL harcamayla kapattı. Ticaret Bakanlığı’nın ödeneği 6.5 milyar TL’ydi. Harcaması 14.1 milyar TL oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ödeneği 22.8 milyar TL’ydi. 25.8 milyar TL harcadı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ödeneği 51.5 milyar TL’ydi. Harcaması 58.2 milyar TL oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın geçen yılki toplam harcaması ise 3.6 milyar TL oldu.

Etiketler
Diyanet İşleri Başkanlığı Yoksulluk