Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de iki doz aşı yapılma oranı yüzde 77’yi aşarken İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı’dan mülteciler konusunda dikkat çeken uyarılar geldi.

Anka'da yer alan habere göre; Çamlı, aşılama konusunda mültecilerle ilgili bilinmezlikler olduğunu vurgulayarak, “Ülkemizde ne kadar mülteci olduğunu bile bilmiyoruz. Kimi kaynaklara 4 milyon, kimilerine göre ise 6 milyon olduğu söyleniyor. Bunların sağlık hizmetlerinden ne ölçüde faydalandığı konusunda bilgi sahibi değiliz. Aşılandıklarına dair bilgi geliyor ama bu neye göre yapılıyor, kayıtlı olanlara göre mi? Peki kayıtsız olanların durumu nedir? Açıklanan aşı sayılarına mültecilerin sayısı dahil ediliyor mu? Toplam doz aşı miktarında mülteciler var mı? Pandemide en kırılgan kesimlerden biri olmasına rağmen mülteciler nasıl bir sağlık hizmeti alıyor? Pandemi mücadelesinde en çok korumanız gereken şey, toplumun en kırılgan kesimleridir. Çünkü hastalık, en yaygın ve ağır şekilde bu kesimlerde devam edecektir. O yüzden bu kesimlerin özel olarak yakından takip edilmesi gerekir” dedi.

TEDBİRLERE UYULMUYOR

Aşı karşıtlığı ve Türkiye’nin pandemi mücadelesindeki durumunu da değerlendiren Çamlı, sözlerine şöyle sürdürdü: “Aşı olmayan vatandaşlar için özel düzenlemeler getirilmelidir. Aşı karşıtı mitinglerden sonra herhangi bir açıklama olmuyor, suskunluk sürüyor.”

Türkiye’de pandemi kurallarına uyma konusunda gerileme olduğunu dile getiren Çamlı, “Aşı olanlarda ‘Artık maske ve fiziksel mesafeye dikkat etmeyebilirim’ gibi bir anlayış var. Bu çok yanlış. Aşı sizi hasta olmaktan korumuyor. Ağır hastalık ve vefattan korusa bile bulaşma riskini önlemiyor. Bu hastalık kapalı alanlarda daha fazla bulaşıyor” diye konuştu.