Akademisyen Mustafa Çalık'tan skandal 'ikinci eş' paylaşımı: Medeni Kanunu tanımıyorum

Dr. Mustafa Çalık, sosyal medyadan paylaştığı mesajıyla, “Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medenî Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum” dedi.

Akademisyen Mustafa Çalık'tan skandal 'ikinci eş' paylaşımı: Medeni Kanunu tanımıyorum

Türk Ocakları ve Mülkiyeliler Birliği üyesi ve Türkiye Günlüğü Dergisi Genel Yayın Müdürü Mustafa Çalık, dün attığı "ikinci eş" tweetiyle sosyal medyanın gündemine oturdu.

Gümüşhane Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan ve aynı zamanda Rektör Danışmanı olan Dr. Mustafa Çalık, sosyal medyadan paylaştığı mesajıyla, “Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medenî Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum” dedi.

Kişisel Twitter hesabından bir paylaşım yapan Çalık, eşinin kendisine açacağı boşanma davası hakkında tepki çeken ifadeler kullandı.

Çalık'ın tepki çeken paylaşımları şöyle:

Bir yakınım tarafından eşimin bana "zinâ davası" açacağı iletildi. Umarım doğru değildir; ama doğru ise aha şuraya yazıyorum: 1) Ben zinâ edecek çağda da değilim, tıynette de. Hukuken evli iken, Allah'ın emri ve Peygamber'in kavli ile yeniden ve zarûreten evlendim. Mevzu bu! ./..

2) Millî an'ane ve İslam'ın verdiği ruhsatın rağmına, 20'lerde Kemal Paşa eliyle ve zorla dayatılan tahdit ve kayıtları da İsviçre Medenî Kanununun alâkalı kaidelerini de tanımıyorum! Herkes ve her merci elinden geleni yapabilir. Yalnız eşim ve çocuklarım için üzgünüm. Bu kadar!

Akademisyen Mustafa Çalık'tan skandal 'ikinci eş' paylaşımı: Medeni Kanunu tanımıyorum - Resim : 1

Çalık’ın hedef aldığı ilgili Medeni Kanun maddesi şöyle:

Madde 161- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her hâlde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Etiketler
İsviçre Akademisyen