CHP’li Karasu’dan 1 Mayıs mesajı

CHP'li vekil Ulaş Karasu, 1 Mayıs vesilesiyle yayımladığı mesajında, ‘’En kutsal değer olan emeğin ülkemizde ve tüm dünyada hak ettiği yeri bulabilmesi için işçi haklarına yapılan tüm saldırıların bertaraf edilmesi başlıca görevimizdir’’ dedi.

CHP’li Karasu’dan 1 Mayıs mesajı

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu mesajında 1 Mayıs 1977’de Taksim’deki kutlamalarda açılan çapraz ateş sonucu hayatını kaybeden işçileri anarken, ‘’Bu karanlık katliamı tüm boyutlarıyla açığa çıkartmak, adalet mücadelesi veren bizlerin yaşamını kaybedenlerin ailelerine ve gelecek kuşaklara karşı temel sorumluluğudur’’ ifadelerini kullandı.

Koronavirüs nedeniyle geçirilen olağanüstü günlere işaret eden Karasu, bu dönemde de iktidarın işçileri yok saydığını kaydetti.

Virüs nedeniyle 3 milyon insanın işsiz kalabileceğini söyleyen Karasu, ‘’Ekonomi politikası olmayan bir iktidar nedeniyle bugün milyonlarca vatandaşımız işsiz. AKP işçilere, emekçilere işsizliği ve yoksulluğu reva gördü. Sene başında belirlenen asgari ücret enflasyon karşısında yine eridi. Yılın 4. ayını tamamlamadan, asgari ücret açlık sınırının altına düştü. Bu tabloyu tüm emek ve demokrasi güçleriyle birlikte değiştirmek zorundayız’’ dedi.

İşçilerin çalışma koşullarına da değinen Karasu, ‘’Salgın günlerinde maskesiz çalışan binlerce işçi var. İktidar şov uğruna ABD’ye maske yollarken, işçilere maske dağıtmaktan aciz durumda. Siyaseten ömrünü tamamlamış olan AKP iktidarının bundan sonra işçilere verebileceği herhangi bir şey yok’’ dedi.

Karasu mesajında şu ifadelere yer verdi:

Bu duygu ve düşüncelerle “ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen” için bütün emekçileri ayağa kalkmaya çağırıyor ve 1 Mayıs 2020 tarihinin huzur dolu bir Türkiye'nin başlangıcı olmasını temenni ediyorum. Yaşasın 1 Mayıs.’’

Etiketler
1 Mayıs 2020 Saldırı