AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “manipülasyonculuk” suçlamasına yanıt veren Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) Genel Başkanı Gönül Boran Özüpak, “Hakkımızda olumsuz algı yaratmaya çalışıyorlar. Artık bundan vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

Erdoğan, önceki gün yaptığı EYT’lileri hedef alarak, “Fazla uzun sürmez; kısa bir süre sonra bu olayın nasıl bir manipülasyon, ülke ekonomisini çökertmeye dönük bir adım olduğunu herkes kabul edecek” ifadelerini kullanmıştı.

HÜKÜMET SORUNU GÖRMEZDEN GELİYOR

Özüpak, BirGün’e yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın bu açıklamasının üzücü olduğunu, ancak bu suçlamaların kendilerini mücadeleden alıkoyamayacağını dile getirdi. Özüpak, şunları söyledi:

“Biz haklıyız, hak mücadelesi veriyoruz. Ne erken emeklilik isteyen ne de bütçeye yük olanlarız. 38-40’lı yaşlarda emekliliği bizler de onaylamıyoruz. Ama ortada çok açık bir hukuksuzluk, adaletsiz var. Yasanın geriye dönük işletilmesiyle anayasal hakkımızdan mahrum bırakılmamız söz konusu. Kimse de bize haksızsınız diyemiyor. Muhalefet partileri bugüne dek EYT ile ilgili 22 yasa teklifi verdi. Hükümet ise sorunu görmezden geliyor. Ama biz varız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız.”

ÖNCE 'TALİMAT' ALDIM DEDİ, SONRA REDDETTİ

EYT’liler, eylül ayında Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili Prof. Dr. Vedat Bilgin ile görüşmüş ve Bilgin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla EYT sorununun çözümü için bir rapor hazırladığı basına yansımıştı. Bu gelişmeyle umutlanan milyonlarca EYT’li raporu beklerken, Prof. Dr. Bilgin geçen hafta bir televizyon programına gönderdiği mesajda, böyle bir talimat almadığını ve bu konuda rapor hazırlamadığını iddia etmişti.

Özüpak ise EYT SYDD Yönetim Kurulu olarak aldıkları davet üzerine Çankaya Köşkü’nde Bilgin ile 1,5 saat görüştüklerini, bu açıklamayı hayretle karşıladıklarını ifade etti. Özüpak, “Biz oraya gittik de bunları başka birinden mi duyduk? ‘Böyle bir talimat var, sizinle ilgili bir çalışma raporu istedi Cumhurbaşkanı.’ Bu cümleler onun cümleleri. Tek başına da değildim, tüm yönetim kurulu oradaydık. Rapor çıkmış da olabilir. Ama o zaman bize desinler ki böyle bir rapor çıktı, böyle bir maliyeti var bu işin. Hiçbir şey açıklamıyorlar” dedi.

BAKAN SAYIYI BİLE AÇIKLAMIYOR

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un EYT’lilerin sayısını dahi açıklayamadığını belirten Özüpak, şöyle devam etti: “Biz İŞKUR ve Çalışma Bakanlığı verilerine dayanarak sayımızı 5 milyon diye tahmin ediyoruz. Ama tam rakam bilinmiyor. Defalarca sorduk, milletvekilleri önergeler verdi. Yanıt verilmiyor. Bakan Selçuk, çözüm için 10 kombinasyon denediklerini, ama çözümün mümkün olmadığını söylüyor. Nedir bu kombinasyonlar diyoruz, yine yanıt yok. Ne maliyet ne sayı, hiçbir şeyi açıklamıyorlar. Yalnızca hakkımızda olumsuz algı yaratmaya çalışıyorlar. Artık bundan vazgeçilmesi, çözüm için adım atılması gerekiyor.”

EYT'LİLER CHP LİDERİ İLE GÖRÜŞTÜ

EYT dernekleri önceki gün 84 kişilik bir heyetle Meclis’e giderek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Meclis’teki tüm partilerden randevu talep ettiklerini belirten Özüpak, AKP ile MHP’nin kendilerine randevu vermediğini söyledi.

Önümüzdeki salı günü İYİ Parti ile, 4 Aralık’ta ise Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi ile görüşeceklerini duyuran Özüpak, son olarak şunları kaydetti:

“Biz hakkımızın peşindeyiz. Emeklilik hakkımızı istiyoruz ama tek talebimiz bu değil. Aylık bağlanma oranlarının değiştirilmesini de istiyoruz. 2008’de yapılan bir değişiklikle sadaka niteliğinde maaşlara mahkûm edildik. İnsanca yaşamaya yetecek bir maaşla emeklilik hakkımız için mücadelemize devam edeceğiz.”