Seçimlerin ardından ilk açıklama... Merkez Bankası Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

Yerel seçimlerin geride kalmasının ardından Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, sıkı parasal koşulların sürdürüleceğini açıkladı.

Seçimlerin ardından ilk açıklama... Merkez Bankası Başkanı Karahan: Sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, yerel seçimlerin ardından Türkiye Bankalar Birliği yönetimi ile bir araya geldi. Karahan, sıkı parasal koşulların sürdürüleceği mesajını verdi.

Görüşmeye ilişkin yapılan yazılı basın açıklamasında, TBB’de gerçekleşen mutat toplantının gündemini, bankacılık sektörünün durumu, enflasyon görünümü ve para politikasındaki son dönem gelişmelerin oluşturduğu kaydedildi.

BU YILIN İKİNCİ YARISI İŞARET EDİLDİ

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen TCMB Başkanı Karahan, 2024 yılının ikinci yarısında dezenflasyonun tesis edileceğini bildirdi.

Piyasa mekanizmasının işlevselliği ve makro finansal istikrara yönelik uygulamaların teknik ayrıntılarına değinen TCMB Başkanı Karahan, "Dezenflasyona yönelik adımlarımızın finansal koşullara, talebe ve fiyatlama davranışlarına yansıyacağını öngörüyoruz. Aylık enflasyonun ana eğilimini belirgin ve kalıcı bir şekilde düşürecek sıkı parasal koşulları sürdüreceğiz. Para politikasındaki kararlı duruşumuz, hedeflediğimiz dezenflasyon patikasına başarıyla ulaşmamızı sağlayacaktır." değerlendirmelerinde bulundu.

'İLETİŞİM ÇOK İYİ BİR DÜZEYDE'

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise TCMB ile iletişimlerinin çok iyi bir düzeyde olduğunu belirterek, bugünkü faydalı ve yapıcı görüşmeden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

TBB Başkanı Çakar, Karahan’dan para politikası uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerini dinlediklerini ve kendisine ve ekibine sektörel gelişmelere dair güncel bilgi sunduklarını ifade etti.

Ayrıca toplumsal refah artışı ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için kritik önemde olan enflasyonla mücadeleye olan desteklerini dile getiren Çakar, Türkiye ekonomisinin geleceğine ilişkin beklentilerinin olumlu yönde seyrettiğini belirtti.

Etiketler
Merkez Bankası Fatih Karahan Yerel Seçim