Oto galericiler umutsuz: İkinci el otomobil piyasası el frenini çekti, kontak kapattı!

Enflasyon ve kur kriziyle birlikte yurttaşın alım gücü düşerken, ikinci el otomobil piyasasında hareketlilik beklentileri azaldı. Yaşanan gelişmeler sonrası oto galericiler, talep sıfırlanınca ikinci el otomobil piyasasında fiyatların seri bir şekilde geri çekileceğini tahmin ediyor.

> <

Enflasyon ve kur kriziyle birlikte yurttaşın alım gücü düşerken, son olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu kararında politika faizi yüzde 30’dan yüzde 35 düzeyine yükseltildi.

Oto galericiler, faiz artımıyla bankaların mevduat faizlerini yükselteceğini düşünerek yatırımların o kanala yöneleceğini tahmin ediyor. Bu şekilde piyasada oluşacak talep azlığı ikinci el otomobilde fiyatların yüzde 30 kadar gerilemesi öngörülüyor.

"TALEP GERİLEMEYE DEVAM EDİYOR"

İkinci el otomobil piyasasında durgunluğun devam ettiğini belirten oto galeri esnafı, “Talep şu anda yok gerileme devam ediyor. Bundan 3 ay kadar önce yüzde 10 gibi gerileme ile başladı. Bu gerilemenin yüzde 30’ları bulacağını düşünüyoruz. Eskiden faiz oranı ne olursa olsun araç rakamı yükseliyor. O yüzden kredi çekmek sorun olmuyordu. Araç artık yatırım aracı olmadığı için araca talep olmuyor" dedi.

Oto galericiler umutsuz: İkinci el otomobil piyasası el frenini çekti, kontak kapattı! - Resim : 1

"YATIRIMCILAR PİYASADAN ÇEKİLDİ"

otomobilin artık yatırım aracı olmaktan çıktığını belirten oto galerici, "Şu anda bankalar çok fazla faiz verdiği için araca para yatırmak mantıklı olmuyor. Bu parayı faize yatırdığı zaman daha yüksek kazanç elde ediliyor. Yatırımcılar tamamen piyasadan çekildi diyebiliriz. Talep düştükçe fiyat düşecektir. Bu rakam yüzde 40’ları bulmaz bu büyük bir rakam ama yüzde 30’ları bulur. Bu gerileme bir yerde duracaktır. Duracağı zaman aralığına kadar da talep çok fazla olmayacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Otomobil İkinci El Araç İkinci El