EYT'li işçileri kıdem tazminatı şoku: Mağdur oldular!

Kütahya'da Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden emekli olan NG Seramik ve Kütahya Porselen işçisi, iş verenin taksitlendirmek suretiyle kendilerini 'Tazminat mağduru' ettiğini ileri sürdü.

EYT'li işçileri kıdem tazminatı şoku: Mağdur oldular!

Kütahya'da Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinden emekli olan işçiler, EYT'den dolayı emekli olduklarını ancak, iş verenin kıdem tazminatlarını 6 taksitte ödeme vadinin kendilerini mağdur ettiğini dile getirdiler.

İşçiler, Kütahya Zafer Meydanı'nda pankartlarla eylem yaparak yetkililerin iş veren ile işçiler arasındaki probleminin çözümü hususunda atım atmalarını istediler.

"MAĞDUR OLAN İŞÇİ SAYISI 300'Ü BULUYOR"

Kütahya Porselen'den EYT ile emekli olan Süleyman Küreşen, "Ben Kütahya Porselen çalışanıyım. Yaklaşık 10 yıldır üretim bölümünde çalışıyorum. Bize şubat ayında haklarımız ödenmek şartıyla tazminatlı bir şekilde çıkış verildi. Biz, 'Tamam, haklarımızı alacak isek çıkalım' dedik ve ayrıldık 23 Şubat tarihinde ben işten ayrıldım. Noter aracılığı ile ihtarımızı çektik. Bir ay içinde ihbar tazminatlarımız ödendi. '2 ay içinde de tazminatlarınız yatacak' diyerek bizi 30 Nisan’a kadar oyaladılar. 30 Nisan’da 5 eşit taksitlerle ödenmek şartıyla maaşlarımıza dün 5’te 1 para yatırıldı. Ama işten ayrılıp imza atarken bize hiçbir şeklide taksit yapılamayacağını, haklarımızı bir seferde alacağımızı söylediler. Bizim mağduriyetimiz burada. 2 ay boyunca oyalayıp 5 eşit taksitte ödediler. Biz sendikalıyız. Ocak ve şubat aylarında maaş farklarımız ile birlikte sendikal haklarımız 4 Nisan’dan itibaren hesaplanacak ve hala hesaplanmadı. Burada çalışan arkadaşlarımızın da olduğu çoğu arkadaşımız haklarını alamadılar. Mağduriyetimiz budur. Yoksa bizim işimizde, aşımızda bir sıkıntımız yok. '2 ay içinde ödenecek' deyip de 5 eşit taksitlerle alacaklarımızın yatırılmadığından şikayetçiyiz. Bizim yanımıza Hasan Yeter isminde Nafi Güral’ın göndermiş olduğu bir yetkili geldi. Bizi tekrar işe çağırdığını söylediler. Biz çalışmak istemiyoruz, biz haklarımızın ödenmesini istiyoruz. Yoksa hukuki süreci işlemek istemiyoruz. Başka bir sıkıntımız yok.Böyle bizim gibi mağdur olan işçi sayısı 300'ü buluyor" dedi.

EYT'li işçileri kıdem tazminatı şoku: Mağdur oldular! - Resim : 1

"TAZMİNATLARIMIZI 5'E, 6'YA BÖLMÜŞLER"

Duruma isyan eden emekli işçi Metin Cengiz, "Biz burada haklarımızı istiyoruz. Bize noter huzurunda imza attırdılar. Noterde imza atarken sözleşmeyi hiç okutturmadılar, önünü bile kapattılar. Tazminatlarımızın bir kısmını aldık, 5’e, 6’ya bölmüşler. Bütün buradan yetkililere sesleniyorum, Lütfen haklarımızı versinler, biz işe dönmez istemiyoruz" diye konuştu.

"EYT'DEN DOLAYI MAĞDUR OLDUK"

Mehmet Aygün isimli emekli işçi ise, "Biz EYT’den dolayı mağdur olduk. Tazminatlar yatmadı. 2 aydan beri bekliyoruz. 2 aydan beri yatmadı, 2 aydan sonra da takside bölüyorlar. Mağduruz, Kütahya Porselen yetkililerinden mağduriyetimizin bir an önce giderilmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
EYT - Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT Kıdem Tazminatı Emekli Emeklilikte Yaşa Takılanlar