Bakan Nebati, borsadaki yeni tasarruf aracını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü (Darphane) tarafından ihraç edilen Darphane Altın Sertifikası, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Bakan Nebati, borsadaki yeni tasarruf aracını açıkladı

Borsa İstanbul’da gong bugün Darphane Altın Sertifikası için çaldı. Düzenlenen gong töreniyle birlikte yatırımcıların pay piyasasındaki hisse senedi gibi alıp satabilecekleri altın sertifikası ürünü işleme açıldı. Darphane Altın Sertifikası, ALTIN.S1 kodu ile Emtia Pazarı’nda işlem görecek.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakan Nebati, "Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz, vatandaşlarımıza yeni bir tasarruf aracı sunuyor. Darphanemiz, bugün itibarıyla Borsa İstanbul'da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek. Darphane Sertifikası'na yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek" dedi.

"YATIRIMLAR İÇİN FONLAMASI DA SAPLANACAK"

Nebati, "Böylece vatandaşlarımızın tasarruf seçenekleri genişleyeceği gibi Hazine’nin altın rezervlerinin üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı yeni yatırımlar için fonlaması da sağlanacak. Bu yeni tasarruf aracı ayrıca, ulusal paramız Türk Lirası'nın değerinin korunmasına da yardımcı olacak" ifadelerini kullandı.

"BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLADI"

Nebati, "Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Pazarı'nda bugünden itibaren doğrudan işlem görmeye başlayacak altına dayalı sertifikaların tüm vatandaşlarımıza ve ülke ekonomimize hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Altın İstanbul Borsa Nureddin Nebati Hazine ve Maliye Bakanı