Alaattin Aktaş duyurdu: Memur ve emekli eksik maaş aldı!

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, memur ve memur emeklilerine bu yılın ilk altı ayı toplamında eksik maaş yatırıldığını duyurdu. Aktaş, "Bu enflasyonist ortamda aylarca reel olarak eksik maaş ödenmesi gibi bir durum var" dedi.

Alaattin Aktaş duyurdu: Memur ve emekli eksik maaş aldı!

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, 'Enflasyona ezdirmeme önce eksik ödemeler telafi edilerek başlar' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

"Aylık artışlar öyle oranlara ulaştı ki, örneğin ocak ayındaki enflasyon, memura altı ay için verilen zammı bir anda yok etti" diyen Aktaş, "Geçen yılın aralık ayını 100 alıp bunu ideal maaş düzeyi kabul etsek... Maaşlar ocakta 107.50’ye çıktı ama daha o ay fiyatlar yüzde 11.10 arttı. Yani yapılan altı aylık zam üç haftalık enflasyona ancak yetti" ifadelerini kullandı.

"MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİNE EKSİK MAAŞ YATTI"

"Memur ve memur emeklileri bu yılın ilk altı ayı toplamında TÜFE artışına kıyasla tam 11.506 lira eksik maaş aldığını" dile getiren Aktaş, "Hesaplama gıda enflasyonuna göre yapıldığında eksik maaş tutarı 14 bin lirayı da aşıyor" dedi.

Aktaş, "Kaldı ki bu hesaplamada bir üst vergi dilimine girmekten ötürü net maaşta ortaya çıkan gerileme dikkate alınmadı. Yoksa ocakta 10.750 lira olan maaş birkaç ay içinde üst vergi dilimine girildiği için nominal olarak da azaldı. Yılın ikinci yarısı için ilk yarıdaki enflasyon farkının yansıtılması ve yüzde 7 zam yapılmasıyla enflasyona yakalandı. Ama ilk altı ayda oluşan kayıp giderilmedi ki" ifadelerini kullandı.

Aktaş, yazısının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Memur TÜFE’ye göre yalnızca temmuz ve ağustosta artıya geçti, enflasyondan daha yüksek gelir elde etti.

Gıda enflasyonuna göre ise temmuz ve ağustosta da artıya geçmek mümkün olmadı.

Bu yıl aralıktaki TÜFE artışının yüzde 3, gıda maddelerindeki fiyat artışının yüzde 5 olacağı varsayımına göre ikinci yarıda uğranılacak kayıp TÜFE’ye göre yaklaşık 2 bin lira, gıda enflasyonuna göre 7 bin lira.

Yani şu durumda geçen yılın aralık ayında 10 bin lira maaşı olan bir memur 2022’nin tümünde TÜFE’ye göre 13 bin, gıda enflasyonuna karşı 22 bin lira kayba uğrayacak.

İşte öncelikle giderilmesi gereken kayıp bu.

Ama bu farkın bir defada verilmesi de yeterli değil.

Bu enflasyonist ortamda aylarca reel olarak eksik maaş ödenmesi gibi bir durum var. Oluşan farkı bir seferde gidermek işte bu yüzden yeterli sayılmamalı."

Kaynak: Gerçek Gündem

Etiketler
Memur Emekli Enflasyon