Halk arasında “sara hastalığı” olarak bilinen ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkan epilepsi, birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Dünyada 65 milyon, ülkemizde ise 850 bin epilepsi hastası bulunuyor. Ne engelli ne de sağlıklı bir birey olarak görülen epilepsi hastaları, iş bulmakta zorlanıyor.

Birgün gazetesinden Anıl Varlı'ya konuşan Türkiye Sakatlar Derneği ve Epilepsi ile Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk epilepsi hastalarının sorunlarına ve toplumsal önyargılara dikkat çekti. İntiharların en fazla görüldüğü hastalığın epilepsi olduğunu vurgulayan Öztürk, hastalığın toplum tarafından yeterli bilinmemesinin kişilerin dışlanmasına sebep olduğunu belirtti.

“Sürekli nöbet geçirilmediği için dünyada engel derecesi saptanamayan tek hastalık epilepsi” diyen Öztürk, konuyla ilgili yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Öztürk, çalıştıkları bir diğer yasa tasarısının ise epilepsi hastalarının ehliyet alması üzerine olduğunu kaydetti. Öztürk, “5 yıl nöbet geçirmeyene ve ilaç kullanmayana ehliyet veriliyor.

Avrupa’da bu süre 2 yıl ama biz 5 yıla da razıyız. Ancak biz ‘ilaç kullanmayana’ ifadesini değiştirmeye çalışıyoruz. İnsanlar ömür boyu ilaç kullanabilir. O zaman tansiyon, şeker ilacı kullananlara da ehliyet verilmesin. Eşitlik ilkesine uygun bir hareket” dedi. En fazla işsizliğin epilepsi hastalarında olduğunu dile getiren Türkiye Sakatlar Derneği ve Epilepsi ile Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk konuşmasını şöyle sonlandırdı: “En büyük sorunlarımız toplumdan dışlanma ve işe alınmama. Bilinçli olunmadığı için işverenlerde kişi fenalaşır da başıma bir şey gelir korkusu var. Belirli şeylere dikkat edildiği takdirde her işi yapabilirler. Mesela; inşaat mühendisi olabilir ama ofiste çalışabilir, sahada değil. Doktor olabilir ama Operatör Doktor olamaz. Yüzme öğretmeni olabilir ama dalgıç olamaz.”