Hazine'den dolar cinsi sukuk ihracı için 4 bankaya yetki!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsi sukuk ihracı için Citigroup, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Bank ve HSBC'ye yetki verdi.

Hazine'den dolar cinsi sukuk ihracı için 4 bankaya yetki!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı için Citigroup, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Bank ve HSBC'ye yetki verdi.

Hazine'den yapılan yazılı açıklamada, "Hazine ve Maliye Bakanlığı, uluslararası sermaye piyasalarında dolar cinsinden bir kira sertifikası ihracı gerçekleştirmek amacıyla Citigroup, Dubai Islamic Bank, Emirates NBD Bank ve HSBC'ye yetki vermiştir" denildi.

ÜÇ YIL VADELİ OLACAK

Bankacılık kaynakları ihracın üç yıl vadeli olacağını belirttiler.

HAZİNE 11 MİLYAR DOLAR BORÇLANMA ÖNGÜRÜYOR

Geçen yıl uluslararası sermaye piyasalarından, hedefleri doğrultusunda 10 milyar dolar borçlanma gerçekleştiren Hazine 2022'de 11 milyar dolar borçlanma öngörüyor.

Yılbaşından beri yapılan borçlanma ise 5 milyar dolar.

SUKUK NEDİR?

Sukuk, devlet ve şirketlere finansman sağlama aracı olarak ihraç edilen, yatırımcıya faizsiz sabit getiri imkanı sunan finansal sertifikalardır. Asya ve Körfez ülkelerinde yaygın olarak kullanılmakta olup, islami hukuk prensiplerine uygun olarak hazırlanan İslami finansman kaynaklı bono olarak adlandırılmaktadır.

Etiketler
Dolar Hazine ve Maliye Bakanlığı