Hükümete yakın yazardan patronlara uyarı: EYT hazırlığını şimdiden yapın

İktidara yakın Akşam gazetesi yazarı Okan Güray Bülbül, "İşverenler şimdiden EYT hazırlığını yapsın" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Hükümete yakın yazardan patronlara uyarı: EYT hazırlığını şimdiden yapın

Akşam yazarı Bülbül, "EYT düzenlemesi kapıda... Düzenleme sonrası emekli olanlar aylık bağlatmak için işyerine dilekçe verecek; SGK aylık bağlayacak, işveren kıdem tazminatını ödeyecek. İşverenlerin şimdiden bu kapsamda kaç kişi olduğunu tespit etmeleri ve hazırlık yapmaları yerinde olur." diyerek patronları uyardı.

"Emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili yapılacak düzenleme aralık ayında Meclis'e gelecek. Şu an için düzenlemenin detaylarına hakim değiliz. Ancak düzenleme ne şekilde olursa olsun düzenlemeden yararlanacak kişilerin EYT sonrası işlerinden ayrılmak ve aylık bağlatmak için ne yapması gerektiğini şimdiden öngörmek mümkün. Düzenleme hayata geçtikten sonra emekli olmaya hak kazanan kişilerden eski adıyla SSK'lı olanlar, işverenlerine emekli aylığı bağlatmak için işyerinden ayrılmak istediklerine dair dilekçelerini verecek. Bu dilekçe sonrası işveren bu kişilerin işten çıkışlarını yapacak ve bu kişiler SGK'ya aylık bağlatmak için başvuracak." ifadelerini kullanan Bülbül, yazısını şöyle sürdürdü:

"SGK bu kişilere aylıklarını bağlayacak işveren de kıdem tazminatlarını ödeyecek. Yani işverenlerin işyerinde bu kapsamda kaç kişi olduğunu tespit etmeleri ve buna yönelik hazırlık yapmaları yerinde olur. İşveren 'tazminatı ödeyemem' diyemez, ancak işçi kabul ederse taksitle ödeyebilir. Ancak işveren kıdem tazminatını ödememekte ısrar ederse, işçi dava açarak faiziyle alabilir. Aylık bağlatmak için istifa eden ve SGK'ya başvuran kişiler, ayrıldıkları işyerlerinde çalışmaya devam etmek isterlerse işverenin kararına tabi olacaklar. Yani işveren bu kişileri işe geri alıp almama konusunda bir karar verecek. İşe yeniden girişlerini yapmaya karar verirse bu kişiler sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak yani bağlattıkları emekli aylıkları kesilmeden çalışabilecekler. Bu durumda hem emekli aylıklarını hem de işyerinden maaşlarını alabilecekler."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

Etiketler
EYT - Emeklilikte Yaşa Takılanlar İşveren