'Beşli Çete' seçim sonrasına hazırlanıyor: Önce Limak şimdi de Kalyon satıyor

Kamuoyunda 'beşli çete' olarak bilinen şirketlerden birisi olan Limak Holding, bünyesindeki Uludağ Enerji'yi İngiltere'de kurduğu şirkete satmasının ardından şimdi de Kalyon Enerji şirketi, hissesinin yüzde 50'sini Birleşik Arap Emirlikli şirkete sattı.

'Beşli Çete' seçim sonrasına hazırlanıyor: Önce Limak şimdi de Kalyon satıyor

GERÇEK GÜNDEM - Muhalefetin ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'beşli çete' olarak adlandırdığı Kolin, Cengiz, Limak, Kalyon ve Makyol şirketleri, kamudan aldığı ballı ihalelerle gündemden düşmüyor. Türkiye siyasi tarihinde son yıllarda sıkça kullanılan tabirler arasında 'beşli çete' tanımlaması yer alırken, Kılıçdaroğlu, sıklıkla bu şirketlerden hesap soracağını dile getiriyor.

Öyle ki Kılıçdaroğlu bir konuşmasında, "Allah’ın izniyle iktidar olacağız ve bu soygun düzenine son vereceğiz, beşli çetenin bizim torunlarımızı dahi sömürecek olan yatırımlarını kamulaştıracağız ve alacağız" demişti.

LİMAK, TÜRKİYE'DEN SERVETİNİ TAŞIYOR

Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarının ardından kamudan en fazla ihale alan şirketlerden birisi olan Limak Holding bünyesinde bulunan Uludağ Enerji şirketini Londra’da kurduğu şirketine devretti. Holding daha öncede Türkiye’deki şirketi Uludağ EDAŞ’ı, Londra’daki Uludağ EDAŞ’a satmasıyla dikkat çekmişti.

Manisa’da çiftçi ve muhtarlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, "Beşli çete var ya, parayı alıp köşeyi dönen, milyar dolarlar alanlar var ya. Bunlar bütün mal varlıklarını Londra’ya götürdüler. Destek verirseniz biz o paraların tamamını Türkiye’ye getirip fakir fukaraya teslim edeceğiz" demişti.

ŞİMDİ DE KALYON SATTI

Reuters'ın aktardığına göre, şimdi de Kalyon Holding’in bünyesinde bulunan yenilenebilir enerji üretim faaliyetleri yürüten Kalyon Enerji’nin yüzde 50 hissesini Birleşik Arap Emirlikli IHC şirketine 1,8 milyar dirheme, yani yaklaşık 490 milyon dolara sattığı öğrenildi.

"HABER YOLLAMAYI BIRAKIN"

Tüm bu satışlar sürerken Kılıçdaroğlu, beşli çeteden kendisine haber yollandığını belirterek, "Beşli çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding, piyasa, kim olursa olsun pişman olur; bu böyle biline. Şimdi varsa cesaretiniz, gelin beni ikna edin. Ama haber yollamayı bırakın" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN İLE ANKARA’DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Kalyon Enerji’nin Konya Karapınar’da kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde güneş santrali ve çeşitli illerde başka güneş ve hidro elektrik santralleri bulunuyor.

Şirket aynı zamanda 1,000 MW rüzgar santrali kurmak için de 2017’de yapılan yarışmayı kazanmış, ancak santrali henüz inşa etmemişti.

Öte yandan, IHC’nin başında, Ağustos 2021’de Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan bulunuyor.

Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid'in de kardeşi.

BAE İLE 13 ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, 24 Kasım 2021 tarihinde Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş ve iki ülke arasında anlaşmalar imzalanmıştı.

Türkiye’ye gelen heyette yer alan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, “Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye’de yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırmış ve tahsis etmiştir” demişti.

2022 Şubat’ta ise Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) resmi ziyaret düzenlemiş; ziyareti kapsamında Türkiye-BAE arasında çeşitli alanlarda 13 anlaşma imzalanmıştı.

"ÖNEMLİ İŞ ORTAĞIMIZ"

İmzalanan anlaşmaların ardından Erdoğan, “BAE, Körfez bölgesindeki önemli iş ortağımızdır” demişti.

Mayıs ayına gelindiğinde ise Erdoğan, eski BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan’ın ölümünün ardından taziye ziyareti amacıyla Abu Dabi’ye gitmişti.

Erdoğan, BAE Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan'la görüşmüştü.

Etiketler
Uludağ İngiltere Beşli çete Seçim