Merkez Bankası, enflasyon raporunu açıkladı

Merkez Bankası aylık fiyat gelişmeleri raporunda enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği ifade edildi.

Merkez Bankası, enflasyon raporunu açıkladı

GERÇEK GÜNDEM - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı.

Raporda enflasyondaki artışa en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği belirtildi.

ALKOLLÜ ÜRÜNLER VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ ETKİLİ OLDU

Rapora göre, temel mal grubunda yıllık enflasyon tüm alt gruplarda yükseliş kaydetti. Bu dönemde, yıllık enflasyon hizmet grubunda lokanta-otelde gerilerken, ulaştırma ve kirada daha belirgin olmak üzere diğer alt gruplarda artmıştır.

Alkollü içecekler ve tütün ürünleri fiyatlarındaki artışta tütün ürünlerindeki vergi ayarlamasının sınırlı etkisinin yanı sıra üretici firmaların fiyatlama davranışları etkili oldu.

ENERJİ FİYATLARI ENFLASYONA KATKI YAPTI

Enerji enflasyonunun, uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüme paralel olarak gerileyen akaryakıt ve tüp gaz fiyatlarıyla düştüğü belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası emtia fiyatlarının etkileriyle rafine petrol ve ana metal fiyatlarında gerileme gözlense de özellikle diğer enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükseliş sürmüştür. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin mevsimsellikten arındırılmış aylık değişimi bir önceki aya göre artışa işaret ederken, göstergelerin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir"

Etiketler