BDDK Başkanı'ndan cuma günü kurumun aldığı kredi kararına ilişkin açıklama: Dikkat çeken enflasyon vurgusu

BDDK'nın açıkladığı yeni kredi koşullarına ilişkin BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben bir açıklama yaparak; ''Dövizin gerçekten ihtiyaç olan alanlarda kullanılmasına ve enflasyonun kontrol altına alınmasına da olumlu katkı sağlayacak'' dedi.

BDDK Başkanı'ndan cuma günü kurumun aldığı kredi kararına ilişkin açıklama: Dikkat çeken enflasyon vurgusu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, geçtiğimiz cuma günü TL ticari kredilere yeni koşulları açıklamış; alınan karar göre, döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL'yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirilmişti.

BDDK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu Başkanı Mehmet Ali Akben, kurumun cuma günü aldığı karara ilişkin açıklama yaptı. 

"Kredi sisteminin etkin şekilde çalışması ve kredilerin amacına uygun bir şekilde kullanılması için alınmış bir makroihtiyati tedbirdir'' diyen Akben, ''Bu karar aynı zamanda, dövizin gerçekten ihtiyaç olan alanlarda kullanılmasına ve enflasyonun kontrol altına alınmasına da olumlu katkı sağlayacak" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

BDDK cuma günü aldığı kararla 15 milyon liranın üzerinde döviz mevduatı olan şirketlerin, TL cinsi kredi almasını yasaklamıştı.