Resmi enflasyon yüzde 73 ama Türk-İş'in gözü kulağı Saray'da : Zam için 'var' da demedi, 'yok' da

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi yazdı.

Resmi enflasyon yüzde 73 ama Türk-İş'in gözü kulağı Saray'da : Zam için 'var' da demedi, 'yok' da

Ekonomik kriz, özellikle düşük gelirlileri çok olumsuz etkiliyor. Başta gıda fiyatları olmak üzere hemen her üründe gerçekleşen yüksek enflasyon geçtiğimiz yılın Aralık ayında yapılan ücret artışlarını birkaç ay içinde erimesine yol açtı. Hayat pahalılığı nedeniyle ezilen ücretliler, başta asgari ücret olmak üzere ücretlerinde artış olmasını talep ediyor. Bu talebi en fazla seslendirmesi gereken Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonu Türk-İş ise taleplerini işyerlerinde ya da sokak protestolarında göstermek yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yapılan kapalı kapı görüşmelerinde taleplerini dile getirmeyi tercih ediyor.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen Türk-İş Başkanı Ergün Atalay Erdoğan'ın asgari ücret ile ilgili; "Ben olanların farkındayım, çalışmalarımız var" dediğini aktardı.

ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRETLİ, EMEKLİ VE İŞSİZ İÇİN DÜZENLEME İSTEYEN ATALAY, BİR ZAM ORANI TELAFFUZ ETMEDİ

Görüşmenin detaylarını Hande Fırat'a anlatan Atalay, Erdoğan'a "Bir an evvel asgari ücretliye, işçi emeklisine, dar sabit gelirliye, işsize düzenleme gerekiyor; nefes alacakları, onlara oksijen olacak bir düzenleme lazım" dediğini söyledi.

Atalay, Erdoğan'ın durumun farkında olduğunu belirterek, "Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi" dedi.

Atalay, vatandaşlardan izlenimlerini de şu şekilde anlattı:

"Artık tahammül kalmadı... Zam yapıp enflasyon da böyle artmaya devam ederse zam yapmanın da manası olmaz. Enflasyonla mücadele mutlaka şart. Tahammül kalmadı. İktidar ve muhalefet enflasyonla birlikte mücadele etsin. Sonra sandıkta kim kime istiyorsa oy versin. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanması için bakanın çağrıda bulunması yeterli. Ok yaydan çıktı. Bir iyileştirme yapmak zorundalar. Yapmazlarsa Aralık ayına kadar ne asgari ücretli tahammül eder ne de hükümet."

Etiketler
Hande Fırat Enflasyon Ergün Atalay Hürriyet