Dünya yazarı Aktaş'tan çarpıcı 'enflasyon' yazısı: 2022’de tek haneyi unutun!

Dünya yazarı Aktaş, "Enflasyon bu aylarda yüksek olsun, seneye bu yüksek oranlar hesaptan düşülsün ve yıllık oran tek haneye insin... Amacın bunu sağlamak olduğu ortaya çıktı, zaten bu durum itiraf da edildi." değerlendirmesini yaptı.

Dünya yazarı Aktaş'tan çarpıcı 'enflasyon' yazısı: 2022’de tek haneyi unutun!

Aktaş, bugünkü yazısında, "İyi güzel de, bu amaca yine de ulaşılacak gibi değil. Faiz politikasında U dönüş yapılırsa gidişat değişebilir ama mevcut durumda 2023 haziranında yıllık TÜFE artışını tek haneye indirmek mümkün olacak gibi görünmüyor." diye yazdı.

Aktaş, "Bakan Nebati, enflasyonun ocak ayında zirve yapacağını söyledi. Maliye Bakanı’nın kastettiği zirve nedir bilmiyoruz ama bizim hesaplamalarımız yıllık TÜFE artışının ocak sonunda yüzde 50-55 arasında gerçekleşeceği, Yİ-ÜFE artışının ise yüzde 100 sınırı aşacağı yönünde. Ocak ayında her iki endekste de yüzde 15’e yakın artışlar bekliyoruz. Tabii ki zirve bu oranlar mıdır, o da tartışılır." ifadelerini kullandı.

2022'de tek haneli enflasyona düşmenin mümkün olmadığını söyleyen Aktaş, şunları kaydetti:

“Bir kere enflasyonda 2022’de tek haneyi unutun!

 Enflasyonun bu yıl tek haneye ineceği artık beklenmiyor. Beklenmemesi de gerçekçi bir yaklaşım.

Bu yıl ocakta yüzde 13.5 dolayında beklediğimiz artıştan sonra fiyatlar on bir ay boyunca sabit kalsa bile yılı yine de tek haneyle kapatma olanağımız yok. Böyle bir durumda 2022 sonundaki TÜFE artışı yüzde 13.5 olacak.

Dolayısıyla hükümet tümüyle 2023 yılına odaklanmış durumda. 2023 yılına, yani haziran ayında yapılacak seçime..."

Yazının tamamını okumak için tıklayın.