Altın hesaplarından TL’ye dönüşte hesaplardan kesintide yeni karar açıklandı

Türk Lirasına teşvik için başlatılan altın mevduat hesabı uygulamasında tevkifat (kesinti) oranı Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile kaldırıldı.

Altın hesaplarından TL’ye dönüşte hesaplardan kesintide yeni karar açıklandı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Faiz neden, enflasyon sonuç" ekonomi modeliyle Merkez Bankası'nın 4 ayda 500 baz puan faiz indirimi gerçekleştirmesinin ardından Türk Lirası'nda değer kaybı tarihi seviyeye ulaştı.

Türk Lirası'na olan ilginin artırılabilmesi ve değer kaybının durdurulabilmesi için Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hayata geçirilmiş ve daha sonra aynı uygulamanın altın hesapları için de geçerli olacağı duyurulmuştu.

KESİNTİ YAPILMAYACAK

Türk Lirasına teşvik için çalışmalar sürüyor. Resmi Gazete'de bugün yer alan karar göre altın mevduat hesabı olanları ilgilendiren bir karar açıklandı.

Gelir vergisi kanununun geçici 67. maddesinde yer alan tevkifat oranları hakkında kararda düzenlemeler yapan Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karara göre dönüşüm fiyatı üzerinden TL'ye çevrilen mevduat ve katılma hesaplarına tevkifat (kesinti) oranı yüzde 0 olarak uygulanacak.

Söz konusu hüküm; TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi uygulaması kapsamında, 28 Aralık tarihi itibarıyla mevcut altın depo hesapları ve altın cinsinden katılım fonu hesapları ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden TL'ye çevrilen mevduat ve katılım hesaplarına uygulanacak.

Etiketler
Altın Resmi Gazete Türk Lirası Uygulama