Türk lirasında yaşanan değer kaybıyla beraber ekonomik sorunlar her geçen gün daha da derinleşirken, maliyetler altında ezilen fırıncıların zararı büyüyor. Kepenk kapatma noktasına geldiklerini ifade eden sektör temsilcileri, acil destek verilmesini bekliyor.

Sözcü'nün haberine göre, ortalama 8 işçinin çalıştığı ve günlük 10 çuval un ile 2 bin 800 ekmek üreten bir fırının üretim maliyeti 6 bin 700 TL'yi aşıyor. Ancak üretilen ekmeğin satışından fırının elde ettiği para ise sadece 5 bin 430 TL.

Bu zararı kaldırabilmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar, durumun çok vahim bir hâl aldığını, fırınların destek verilmezse kapanacağını belirtti. Tabela vergileri, Bağ-Kur, günlük bayat ekmek iadesi, işçi giysisi, temizlik, ofis giderleri, bayram yevmiyeleri, çöp vergisi gibi daha pek çok giderin de eklenmesiyle bu maliyetin 7 bin 500 TL'yi bulduğunu anlatan Kolivar, “Ekmeği 3 TL'ye de satsak yine kurtarmaz. Fırıncılar borçları yüzünden kaçacak yer arıyorlar” dedi.

'EKMEK ÜRETİLEMEZ'

Kayıt dışı çalışan ruhsatsız fırınlarla da rekabet etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Kolivar, 'bir an önce tedbir alınmazsa fırıncıların ekmek üretemeyecek duruma geleceklerini' kaydetti. Bankaların da fırıncılara kredi vermediklerinden bahseden Kolivar, mevcut durumun sektörü zorla kayıt dışılığa ittiğini vurguladı.