Çin’in en büyük 3. bankası Agricultural Bank of China'nın kripto para işlemlerini yasaklaması ve maden kapanmaları ile Çin'in bankalar ve Alipay'e kripto para işlemi yapmama çağrısı üzerine dijital paralar serbest düşüşe geçti. 

Dogecoin son 24 saatte en çok değer kaybeden para birimlerinden biri oldu. Dogecoin son 24 saatte yüzde 26 değer kaybederek 19 cente geriledi.

Bu sabah itibariyle Bitcoin'deki düşüş son 24 saatte yüzde 3,7 oldu. Bitcoin saat 10.20 itibariyle 32 bin 628 dolardan işlem görüyor. Bitcoin'nin piyasa değeri de 617 milyar dolara geriledi.

Yüzde 7 değer kaybeden Ethereum ise 2 bin doların altına geriledi. Para biriminin satış fiyatı 1965 dolar.

Ripple yüzde 12 değer kaybetti ve bu sabah itibariyle 64 centten işlem görüyor.

Öte yandan Bitcoin'de son iki aydaki dalgalanma, 200 günlük ortalamasını aşağı yönlü keserek, 'ölüm kavşağı' olarak bilinen ve fiyatlarda düşüş trendinin başlayacağına işaret eden teknik formasyonu oluşturdu.

Bitcoin 14 Nisan’da 64 bin 800 doları görerek kendi rekorunu kırmıştı. Tesla CEO'su Elon Musk'ın açıklaması sonrası düşüş trendine giren Bitcoin, 30 binli rakamlara kadar geriledi.

Bitcoin üretiminin yaklaşık yüzde 65'inin gerçekleştiği Çin, kripto para madenlerini kapatma kararını uygulamaya başladı. Bu durum ise Bitcoin'in üretim gücünde aksamaya neden oldu. Çin'deki büyük kripto para madenciliği şirketleri de üretimlerini yurtdışına taşımaya başladı. 

Kripto para madenciliği yüksek miktarda enerji tüketimine neden olduğu için eleştiri konusu.

Öte yandan dolar 8,74 TL, euro 10,41 liradan işlem görüyor.

Gram altın 500, çeyrek altın 820 lira.

Altının ons fiyatı ise 1780 dolar.