Motokuryelerden düşük ücretlere karşı eylem: 'Saat başı ücrete dönülsün'

İstanbul Beşiktaş’ta Trendyol için çalışan 200 kadar motokurye ücretlerinde yaşanan düşüş ve hız baskısı nedeniyle meydana gelen kazalara dikkat çekmek için eylem yaptı.

Motokuryelerden düşük ücretlere karşı eylem: 'Saat başı ücrete dönülsün'

İstanbul Beşiktaş’ta Trendyol için çalışan 200 kadar motokurye ücretlerinde yaşanan düşüş ve hız baskısı nedeniyle meydana gelen kazalara dikkat çekmek için eylem yaptı.

BirGün'den Rıfat Kırcı'nın haberine göre, motorlarıyla konvoy oluşturarak şirketin Beşiktaş’ta bulunan binasının önünde geldi.

Kuryeler bonus olarak adlandırılan sistemle ücretlerinde yapılmak istenen kesintiye itiraz etti. Bir işçi “İşsizliği fırsat bilip ücretlerimizde düşüşe gidiyorlar” dedi.

''İŞSİZLİĞİ FIRSAT BİLDİLER''

İşçiler ‘bonus’ adı verilen sistemle ücretlerinde yapılmak istenen düşüşe tepki gösterdi.

Bir kurye şöyle konuştu: “Biz esnaf olarak çalışıyoruz. Kendi şirketimizi açıp, vergiye kaydolup, kendi vergi levhamız üzerinden kendi motorumuzla çalışıyoruz. Aslında bütün işi yapan biziz. Ancak şirket verilen sözleri yerine getirmedi. Saatlik kazancımızın 30-35 lira kadar üzerine çıkarılacağını söylemişlerdi bize. Motor, yakıt, devlete ödenen Katma Değer Vergisi (KDV) bize ait.

Onlar bize haftalık faturalarımızı kesip ödeme yapıyorlar. Ben işe girdiğim zamanda saatlik sistem kalkmıştı. Saatlik 27 lira ücret veriliyordu, bir anda bütün sistemi paket başına çevirdiler. Şirket paket başı 5 lira 90 kuruş vereceğini söyledi. Haricinde gidilen kilometre başında 1 lira 18 kuruş verileceği söylendi. Ancak biz bu kilometre ödemelerini de tam alamıyoruz zaten.

Çünkü mesafe internet üzerinden kuş uçuşu hesaplanıyor. 5 kilometre gidiyorsak 3 buçuk kilometre hesapladı sistem. Şirket bize bugüne kadar böyle bir sıkıntı yaşattı. Şimdi ücretlerimizi düşürüyor.” Motokurye ücretlendirilme şeklini şöyle anlattı: “Biz paket başı haricinde dağıttığımız paketlere göre de bonus sisteminden bonus alıyorduk. Normalde 10 paket için 50 lira, 14 paket için 75 lira, 17 paket için 115 lira gibi bizim bonus sistemimiz artıyordu. Hafta sonu bize bir duyuru yolladılar. Bu prim sistemini ortadan kaldırmışlar.

13 paket için 60 lira, 19 paket için 100 lira gibi bir rakama çekmişler. Hem primi yakalamak için daha fazla çalışmak zorunda kalacağız. Hem de totalde kazancımızı aşağı çekmiş olacaklar. Dakika sınırlaması koydular bir de. Yarım saat 40 dakikada paketi yetiştirmemiz isteniyor. Yakıt masrafı, KDV, motorun rutin bakımları zaten bize ait. Ağır bakımları da oluyor bu motorların.”

''SAAT BAŞI ÜCRETE GERİ DÖNÜLSÜN''

Geçmişte saat başı 27 liraya çalıştıklarını aktaran kurye tekrar bu sisteme geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Kendilerine ücret kesintisi dışıda ek masraflar da çıkarıldığını aktaran kurye şu ifadeleri kullandı: “Yazın ortasında bize zorla mont sattılar. Beşiktaş şubesi 500 liralık bir ücreti ikiye bölüp bizden kesti. Biz gidip itiraz ettiğimizde ‘tişört, yelek yok mu’ dediğimizde ‘kışın mont giymeyecek misin’ gibi yanıt aldık. Bizi yazın ortasında bu montu giymeye zorluyorlar.

Motora yeni başlayan bir insan bile giymek istemez. Hiçbir can güvenliği olmayan bir mont. Sözde korumalık bir mont olarak satılıyor o bize ama bizim hayatımızı kurtaracak bir mont değil o. Ben gündelik hayatta motor sürerken giydiğim montun omuzlarında titanyum koruma var.

Sizinle konuşmadan önce motora bir araba arkadan vurdu. Şanslıydım düşmedim sadece sendeledim. Ben bunu gün içerisinde 50 defa yaşıyorum. Reflekslerim olmasa zaten ölür giderim. Bize sattığı mont beni korumayacaksa ne amacı var bu montu bana satmanın. Bunlar şimdi kışın da ince yelek satarlar.”

Etiketler
Trendyol Motokurye Beşiktaş Ekmek