Trabzon'daki 20 yıl önceki uçak kazası belgesel oldu

Trabzon’un Maçka ilçesi Pilav Dağı’na 2003 yılında Afganistan’dan dönen İspanyol barış gücü askerlerini taşıyan uçağın düşmesi ve sonrasında olay yerine ilk ulaşan yöre sakinlerinden olan cami imamı Sait Topçu’nun gösterdiği çaba İspanya’da belgesele konu oldu.

Trabzon'daki 20 yıl önceki uçak kazası belgesel oldu

”Cajones Cerrados” adlı belgesel film çekimi için İspanya’dan Maçka’ya gelen ispanyol ekip, cami imamı Sait Topçu ile görüşerek uçağın düştüğü Pilav Dağı’nda, düşen uçağın lastiğinin sergilendiği Topçu’ya ait müzede ve görev yaptığı camide çekimler yaptı.

26 Mayıs 2003 tarihinde Afganistan’da görev yapan İspanyol Barış Gücü askerlerini taşıyan Ukrayna’nın UmAir Havayolları’na ait YAK-42 tipi uçak, yakıt ikmali için Trabzon Havalimanı’na inmek isterken, aşırı sis nedeniyle Maçka ilçesi Atasu Beldesi’ndeki Pilav Dağı’na çarpmış, kazada 62’si İspanyol asker, 13’ü Ukraynalı mürettebat olmak üzere 75 kişi hayatını kaybetmişti. Uçağın düştüğü bölgeye yakın bir yerdeki mahallede bulunan camide imamlık yapan Sait Topçu, olayın hemen ardından uçağa ulaşan ilk kişi olurken, uçağın düştüğü yerde bulduğu bir askere ait eşyaları İspanya’daki ailesine göndermiş ve kendisine İspanya Liyakat Nişanı ünvanı verilmişti.

Kaynak: İHA

Etiketler
Trabzon İspanya Afganistan Maçka