Canlı Blog | Çatışmalarda üçüncü gün: Hamas çok sayıda İsrailliyi esir aldı, İsrail abluka kararı aldı, Netanyahu, "Karşılığımız Ortadoğu'yu değiştirecek" dedi

Hamas ile İsrail ordusu arasındaki çatışmalar sürüyor. Karşılıklı saldırılarda binlerce sivil ve asker yaşamını yitirdi. Ülkerlerden itidal çağrıları geliyor.

Canlı Blog | Çatışmalarda üçüncü gün: Hamas çok sayıda İsrailliyi esir aldı, İsrail abluka kararı aldı, Netanyahu, "Karşılığımız Ortadoğu'yu değiştirecek" dedi

GERÇEK GÜNDEM

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, dün İsrail'e "Aksa Tufanı" isimli kapsamlı saldırı başlattığını açıklamıştı. Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, silahlı gruplar bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti. İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Her iki taraftan binlerce kişinin öldüğü saldırılar bugün de sürüyor. İsrail savaş uçaklarının gece boyunca Gazze Şeridi'nin güney ve kuzeyindeki hedefleri vurması sonucu ölü ve yaralıların olduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, kentteki sivil yerleşim yerlerine savaş uçaklarının düzenlediği bir dizi hava saldırısı sonucu ölenler ve yaralananlar oldu.

Gazze'nin Mısır sınırı yakınlarında bulunan Rafah kentindeki Ebu Hilal Ailesi'ne ait ev, İsrail savaş uçaklarının bombalaması sonucu yıkıldı.

Bölgedeki tıbbi kaynaklardan alınan bilgiye göre, enkaz altında kalanlardan en az 9 kişi hayatını kaybetti.

Hava saldırısına maruz kalan evin çevresindeki diğer evlerde de büyük hasar meydana geldi, çok sayıda yaralanan oldu.

Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinin Karaman ve Naayma caddelerindeki evleri hedef alan 20'den fazla hava saldırısında da onlarca kişi yaralandı.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin kuzey kesimlerindeki Beyt Lahye bölgesindeki bazı ailelerin evlerine düzenlenen hava bombardımanı sonucu bir kişi hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi çeşitli şekillerde yaralandı.

İsrail savaş uçakları, Gazze'nin güneyindeki Zeytun Mahallesi'nin doğusunda bulunan bir evi de hedef aldı.

Yine Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Abul Amreyn ailesine ait evin savaş uçaklarından atılan roketle vurulması sonucu bir kadın hayatını kaybetti.

Gazze Şeridi'ndeki hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'ndeki Harare ailesinin evini hedef alması sonucu, 7 kişi yaralandı. Kentin orta kesimlerindeki Yermuk Camisi yakınında bir ev de isabet aldı.

İşte dakika dakika yaşananlar...

İsrail’de halk marketlere akın etti

İsrail ordusunun en az 72 saat boyunca yetecek yiyecek ve su stoku yapılması uyarısının ardından halk marketlere akın etti.

Filistin Sağlık Bakanı'ndan açıklama

Filistin Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 687’ye, yaralı sayısının ise 3 bin 800'e yükseldiğini açıkladı.

Hamas'tan diyalog mesajı

Üst düzey Hamas yetkilisi Musa Ebu Marzouk, Hamas’ın hedeflerine ulaştığı" için “siyasi diyaloğa açık” olduğunu açıkladı.

Marzouk basına yaptığı açıklamada, Hamas’ın muhtemel bir ateşkesi tartışmaya istekli olup olmadığı sorusuna, Hamas'ın "bu tür bir şeye" ve "tüm siyasi diyaloglara" açık olduğu cevabını verdi.
Marzouk ayrıca, Hamas'ın aralarında Rusya ve Çin vatandaşlarının da bulunduğu İsrail'den "onlarca" çifte vatandaşını esir aldığını ifade etti.

İsrail Başbakanı Netanyahu halka seslendi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yaptığı açıklamada, "Bir takım Filistinli silahlı kişiler hala İsrail'in içinde" dedi.

İsrail Dışişleri Bakanı Cohen'den açıklama

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, “Rehin tutulan çok sayıda İsrailli ve farklı milletlerden insanlar var. Onları geri getirmeye kararlıyız. Hamas'ın rehinelerden hiçbirine zarar vermemesini istiyoruz. Rehinelerin güvenliği onların sorumluluğundadır. Bu savaş suçu affedilmeyecektir” dedi.

Hamas'tan İsrail'e rehine tehdidi

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeida, İsrail’in önceden haber vermeksizin sivilleri bombalamasına karşılık esirleri infaz etmekle tehdit etti.

Ebu Ubeida yaptığı açıklamada, İsrail’in evlerindeki masum sivilleri hedef almaya devam etmesi halinde bundan sonra rehineleri infaz edeceklerini belirterek, "Bu saatten itibaren, halkımıza herhangi bir uyarı yapılmaksızın hedef alınması, sivil rehinelerin infazıyla karşılık bulacak ve bu görüntülü ve sesli olarak yayınlanacak" dedi. İsrail, Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda şu ana kadar çok sayıda sivil yerleşim yerini, hükümet binasını ve camiyi hedef aldı.

Erdoğan Herzog ile görüştü

Kabine toplantısında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantıya iki kez ara vererek İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Herzog, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Lübnan Devlet Başkanı Necip Mikati ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Mavi Marmara Komutanı öldürüldü

13 sene önce Türkiye'den Filistin'e doğru yola çıkan yardım gemisi Mavi Marmara'ya yönelik yapılan saldırının emrini veren komutanlardan İsrailli Elly Ginczberg, el-Kassam Tugayı tarafından öldürüldü.

MISIR İSTİHBARATI: İSRAİL'İ UYARDIK

Mısırlı bir istihbarat yetkilisi Associated Press'e yaptığı açıklamada Mısır'ın İsraillilerle "büyük bir şey" hakkında defalarca konuştuğunu söyledi, ancak ayrıntı vermedi.

"Onları durumun çok yakında patlayacağı ve bunun büyük olacağı konusunda uyardık. Ancak onlar bu uyarıları hafife aldılar" dedi.

İSRAİL'DEN VATANDAŞLARINA UYARI

Haaretz gazetesinin haberine göre, ülkenin Lübnan sınırına yakın bölgelerde yaşayan İsraillilere güvenli odalara girmeleri ve ikinci bir emre kadar burada kalmaları talimatı verildi.

ABD'Lİ ŞİRKET İSRAİL'DEKİ ÜRETİMİNİ DURDURDU

ABD'li enerji şirketi Chevron, İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar nedeniyle İsrail'in talebi üzerine Doğu Akdeniz'deki Tamar doğal gaz sahasında üretimi durdurduğunu bildirdi.

Chevron'un AA muhabirine e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, şirketin faaliyetlerini sürdürdüğü tesisler ve üretim bölgelerinde güvenliğin sağlanmasının öncelikli olduğu belirtildi.

TUNUS HALK MECLİSİ: DİRENİŞİ DESTEKLİYORUZ

Tunus Halk Meclisi, Filistin halkının meşru haklarını savunmalarının mutlak destekçileri olacaklarını açıkladı.

Tunus Halk Meclisi sosyal medya hesabından, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Gazze’de ve Filistin'in diğer noktalarında yaşanan tehlikeli tırmanışın sebebi, işgalci Siyonistler tarafından savaş ilanının ardından sivilleri yok etme kampanyasını başlatarak binaları, altyapıyı ve ibadet yerlerini hedef almasıdır. Filistin’in, başkenti Kudüs olan bağımsız devlet kurmak ve işgal altındaki toprakları için mücadele etmek meşru haklarıdır. Tunus Halk Meclisi, Filistin halkının meşru haklarını savunmasının mutlak destekçisidir.” ifadelerine yer verildi.

Filistin halkının meşru hakları için mücadele verdiğine vurgu yapılan açıklamada, “Siyonist terörün yıkıcı savaş makinalarına karşı Filistin’in onurlu ve kahramanca direnişini destekliyoruz. Onlarca yıldır bu mücadeleyi devam ettiren Filistin halkını selamlıyoruz. Uluslararası kamuoyunu Filistinli sivillere yönelik saldırıları kınamaları çağrısı yapıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

KUDÜS'E ROKET YAĞMURU

Kudüs'te sirenler çalmaya başladı. Haaretz, Kudüs bölgesine roket yağmuru başlatıldığını duyurdu.

Reuters'ın haberine göre Hamas'ın silahlı kanadı Kudüs'e roket attığını doğruladı. Hamas roketleri sivil evlerin bombalanmasına tepki olarak ateşlediğini söyledi.

Kudüs'e roket atılmasının ardından ilk belirlemelerde dokuz kişinin yaralandığı açıklandı.

KATAR GÖRÜŞMELERİ DOĞRULADI

Katar Dışişleri Bakanlığı Reuters'e yaptığı açıklamada Hamas ve İsrail arasında olası bir esir takası da dahil olmak üzere arabuluculuk görüşmeleri yürüttüklerini doğruladı.

Açıklamada "Şu anda tüm taraflarla sürekli temas halindeyiz. Önceliklerimiz akan kanı durdurmak, mahkumları serbest bırakmak ve çatışmanın bölgesel bir yayılma olmadan kontrol altına alınmasını sağlamak" denildi.

İSRAİL UÇAKLARI LÜBNAN'I VURDU

İsrail ordusu, jetlerinin Lübnan topraklarındaki hedeflere saldırdığını duyurdu ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

FRANSIZ SOSYALİST MİLLETVEKİLİNDEN HÜKÜMETİNE ELEŞTİRİ

Fransız Milletvekili Thomas Portes, ülkesindeki hükümetin, İsrail'in Gazze Şeridi'ne tam abluka uygulama ve bölgeye elektrik, yiyecek, su ve yakıt sağlanmayacağına yönelik kararına sessiz kalmasına tepki gösterdi.

Fransa solunun güçlü yapılarından olan Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Milletvekili Thomas Portes, X sosyal medya hesabından, Fransa Başbakanı Elisabeth Borne'a hitaben paylaşımda bulundu. Portes, "İsrail, Gazze Şeridi'ne su tedarikinin 'derhal' kesilmesi emrini verdi. Hala tepkiniz olmayacak mı Elisabeth Borne (Fransa Başbakanı), bunu destekliyor musunuz?" ifadesini kullandı.

Portes'un açıklamasının, partisinin İsrail karşıtı ve Filistin'i destekleyici açıklamaları nedeniyle hükümetin hedefi haline gelmesine bir cevap niteliği taşıdığı belirtiliyor.

Birçok takipçisi bulunan Paris merkezli bir yardım kuruluşu da X sosyal medya hesabından, "İsrail, Gazze Şeridi'ndeki hastaneleri, evleri bombalıyor, su ve elektriği kesiyor ama tahmin edin hikayedeki kötü adamlar kim?" ifadesini kullanarak uluslararası toplumun bu duruma sessiz kalmasına tepki gösterdi.

İSRAİL MEDYASI: ÖLÜ SAYISI EN AZ 800'E YÜKSELDİ

İsrail'in kamu yayıncısı Kan, ölü sayısının en az 800, yaralı sayısının ise 2.400 olduğunu bildirdi.

İSRAİL ORDUSU OPERASYON GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

İsrail ordusu onlarca uçağının Gazze'nin El Furkan mahallesindeki hedefleri vurduğunu açıkladı ve hava saldırılarının görüntülerini yayınladı.

Ordu yetkilileri, mahallenin Hamas için bir "terör yuvası" olarak hizmet verdiğini söylüyor.

"İSRAİL F-16 VURULDU" AÇIKLAMASI

El-Kassam Tugayları, "İsrail ordusuna ait F-16 savaş uçaklarını Gazze Denizi'nin 35 kilometre açıklarında Mütebbir 3 füzesi ile vurduk" açıklamasını yaptı.

ARABULUCULUK ÖNERİSİ

Hamas'ın İsrail'e, hapishanelerdeki Filistinli kadın mahkumların serbest bırakılması karşılığında rehin aldığı İsrailli kadınları teslim etmeyi önerdiği öne sürüldü.

Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın "adının açıklanmasını istemeyen bir kaynağa" dayandırdığı haberinde, Katar'ın, ABD'nin de desteğiyle "esir takası" için arabuluculuk yapacağı savunuldu.

Haberde, Hamas'ın, Katar'a, İsrailli kadın rehineleri, İsrail hapishanelerinde tutulan 36 Filistinli kadın mahkumun serbest bırakılması karşılığında iade edebileceğini belirttiği iddia edildi.

AB'DEN FİLİSTİN KARARI

Avrupa Birliği (AB) Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Varhelyi'ye göre Avrupa Birliği Filistinlilere yapılan tüm ödemeleri askıya alıyor. Varhelyi tüm projelerin inceleme altında olduğunu söyledi. Daha önce de Almanya ve diğer ülkeler Filistinlilere yapılan yardımların askıya alındığını duyurmuştu.

HİZBULLAH'TAN AÇIKLAMA

Hizbullah yetkilisi: Grup İsrail'e yönelik herhangi bir operasyon düzenlemedi

Reuter'ın geçtiği habere göre; bir Hizbullah yetkilisi, İsrail ordusunun Lübnan'dan sızan bir dizi silahlı kişiyi öldürdüğünü açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, örgütün İsrail'e yönelik herhangi bir operasyon düzenlemediğini söyledi.

LÜBNAN'DAN SIZINTILAR OLDUĞU İLERİ SÜRÜLDÜ

İsrail ordu güçlerinin Lübnan'dan İsrail'e sızdığından şüphelenilen kişileri öldürdüğü açıklandı.

10 İNGİLİZİN ÖLÜMÜNDEN ENDİŞE EDİLİYOR

İngiltere'den resmi bir kaynak BBC'ye yaptığı açıklamada, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarının ardından 10'dan fazla İngiliz vatandaşının öldüğünden ya da kaybolduğundan endişe edildiğini söyledi.

NETANYAHU: ORTADOĞU DEĞİŞECEK

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Orta Doğu'yu değiştireceklerini" söyledi.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Netanyahu, abluka altındaki Gazze Şeridindeki Filistinli silahlı grupların saldırdığı Gazze çevresindeki yerleşim yerlerinin yerel yöneticileriyle görüştü.

"Katılımcıların zor ve feci bir felaket yaşadığını" dile getiren Netanyahu, "Hamas'ın yaşayacağı zor ve feci olacak, harekata girdik ve yeni başlıyoruz. Sizlerden kararlı olmanızı istiyorum çünkü Orta Doğu'yu değiştireceğiz." ifadelerini kullandı.

9 ABD'Lİ ÖLDÜ

İsrail'in önemli yayın organların Haaretz, Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsünün Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarında en az dokuz ABD vatandaşının öldüğünün doğruladığı aktardı.

ABD'li yetkililer Pazar gecesi Kongre üyelerine yaptıkları açıklamada ölenler arasında en az dört Amerikalının bulunduğunu, ancak ölü sayısının artmasının beklendiğini belirttiler.

Biden yönetimi, kayıplar ve rehineler arasında kaç Amerikalı olduğunu doğrulamak için çalışmalarını sürdürüyor. İsrailli yetkililer şu anda Gazze'de onlarca ABD vatandaşının tutulduğunu söyledi.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 560'a yükseldiği açıklandı.

AA'nın geçtiği Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 560 kişinin yaşamını yitirdiği, 2 bin 900 kişinin yaralandığı kaydedildi. Bakanlık, daha önceki açıklamasında, söz konusu saldırılarda 493 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 751 kişinin yaralandığını bildirmişti.

ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Filistin Sağlık Bakanlığı son yaşananlarla ilgili açıklama ve uluslararası topluma çağrı yaptı:

-İsrail, uluslararası hukuku ihlal ederek hastaneleri ve ambulansları bombalıyor, sivilleri öldürüyor.

-Uluslararası toplumu, İsrail'in Gazze'deki hastanelere ve ambulanslara düzenlediği saldırıların durdurulması için harekete geçmeye çağırıyoruz.

GAZZE' ŞERİDİNDEN DÜZENLENEN SALDIRILARDA 800'Ü AŞKIN İSRAİLLİ ÖLDÜ

İsrail basınına göre, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısı 800'ü geçti.

BEN GURION HAVALİMANINA ROKETLİ SALDIRI

Abluka altındaki Gazze'de, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'na roket saldırısı düzenlediklerini bildirdi.

Kassam Tugayları, Telegram'dan yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in, Gazze'de sivillere yönelik saldırılarının devam etmesine cevap olarak, Ben Gurion Havalimanı'na roket saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Açıklamada ayrıca "Aksa Tufanı" kapsamında Askalan kentine de 100 roket atıldığı ifade edildi.

FİLİSTİN'DEN AÇIKLAMA

Filistin İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, son duruma dair, "İsrail ordusunun Gazze sakinlerine karşı işlediği bir soykırım ile karşı karşıyayız" açıklamasını yaptı.

"GAZZE ŞERİDİ ABLUKAYA ALINACAK"

İsrail, Gazze'nin tamamen abluka altına alınacağını ifade etti. Yapılan açıklamada "Elektrik yok, su yok, yemek yok, hiçbir şey yok" denildi.

BİN TONDAN FAZLA PATLAYICI KULLANILDI

İsrail ordusu, 7 Ekim'den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarında 1000 tondan fazla patlayıcı kullandığını duyurdu.

FRANSIZ VATANDAŞI İSRAİLLİ YEDEK ASKERLER BÖLGEYE GİDİYOR

Fransız televizyon kanalı BFMTV'nin haberine göre, Fransız-İsrail vatandaşı çok sayıda yedek asker, İsrail Silahlı Kuvvetlerine katılmak için ülkeden ayrılmaya başladı. İsrail'e gidecek yedek askerlere uçuşlarda öncelik verildiği ifade edildi.

Paris'teki Charles-de-Gaulle Havalimanı'na gelen İsrailli yedek asker Mickael Alhadeff, orduya katılmak için bölgeye hareket edecek ilk uçakla gideceğini söyledi.

POLONYA, İSRAİL'DEKİ VATANDAŞLARINI TAHLİYE ETTİ

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, İsrail'den tahliye edilen 120'den fazla kişinin Varşova'ya ulaştığını kaydetti. Blaszczak, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'e gönderilen iki Hercules uçağının Varşova'ya indiğini belirtti.

Bir askeri Boeing uçağının da tahliye için İsrail'e doğru yola çıktığını bildiren Blaszczak, "İsrail'den tahliye edilen 120'den fazla kişi halihazırda Polonya'da bulunuyor. Bir kez daha askeri pilotlara ve operasyonda görev alan herkese, tüm yurttaşlarımızın ülkelerine sağ salim dönmelerini sağladıkları için teşekkür etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

ABD: İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNE DESTEK VERMEYE KARARLIYIZ

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Harris, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile telefonda görüştü. Görüşmede Harris, kendisi ve eşi adına Hamas saldırılarından etkilenen herkese acil şifa, hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

"Korkunç ve eşi benzeri görülmemiş" saldırıları kınayan Harris, "bu tarz terör saldırılarının asla bir gerekçesi olmadığını" ifade etti. ABD'nin İsrail’in güvenliğine olan sarsılmaz desteğini yineleyen Harris, ülkesinin İsrail’e gereken desteği sağlamakta kararlı olduğunu vurguladı.

GAZZE'DEN İSRAİL'E ROKET ATIŞLARI SÜRÜYOR

Abluka altındaki Gazze Şeridi'den İsrail tarafına roket atışları 3. gününde de devam ediyor. Özellikle İsrail'in güneyinde Gazze Şeridi çevresindeki yerleşim yerlerinde zaman zaman sirenler çalıyor. Aşkelon şehri çevresinde zaman zaman İsrail'e ait Demir Kubbe hava sisteminin Gazze'den atılan roketlerin havada imhası sırasında çıkan patlama sesleri duyuluyor.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davud Yıldızı'ndan yapılan açıklamaya göre, saldırıda şarapnel isabet etmesi sonucu bir İsrailli orta derecede yaralandı. Öte yandan İsrail ordusunun Gazze sınırına yakın bir bölgeye çok sayıda zırhlı araç konuşlandırdığı görüldü.

GAZZE'DE YIKILAN CAMİ SAYISI 4'E YÜKSELDİ

İsrail savaş uçakları, El-Yermuk Camisi'ni füzelerle hedef aldı. Bombalanan cami yıkıldı.

Bu yıkımla birlikte İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırılarında yıkılan cami sayısı 4'e yükseldi.

İSRAİL ORDUSU: GAZZE'YE SALDIRILAR SÜRECEK

İsrail ordusu, gece boyunca Gazze Şeridi'ne 500'den fazla hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. İsrail ordusundan konuya dair yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Gece savaş uçakları, helikopterler, hava araçları ve topçu güçleri, Gazze Şeridi'nde Hamas ve İslami Cihad'a ait 500'den fazla noktayı hedef aldı." ifadeleri kullanıldı.

Filistinli grupların bazı yetkilileri yaşadığı gerekçesiyle birkaç yüksek katlı konuta da hava saldırısı düzenlendiği aktarılan açıklamada, Beyt Hanun bölgesinde ise 3 tünelin hedef alındığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının süreceğine dikkat çekildi.

YUNANİSTAN, İSRAİL'DEKİ VATANDAŞLARINI TAHLİYE EDİYOR

Yunanistan Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, iki farklı tur ile İsrail'e giden 81 Yunan vatandaşı Yunanistan'a döndü.

İsrail'deki 68 kişinin tahliye edilmesi için ise çalışmaların sürdüğü belirtildi.

İSRAİL'İN GAZZE'YE HAVA SALDIRILARINDA ÖLÜ SAYISI 436'YA YÜKSELDİ

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölgedeki can kayıpları ile yaralılara ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, İsrail'in 3 günden bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 91'i çocuk, 61'i kadın 436 kişinin yaşamını yitirdiği, 224'ü çocuk, 151'i kadın olmak üzere 2 bin 271 kişinin yaralandığı belirtildi.

İSRAİL ORDUSU 73 ASKERİN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ AÇIKLADI

İsrail ordusu, Hamas'ın önceki gün başlayan ve bugün de devam eden saldırılarında ölen askerlerinin sayısının 73'ye yükseldiğini duyurdu. İsrail ordusu, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Hamas'ın 7 Ekim'de başlayan saldırılarında bugüne kadar 73 İsrail askerinin öldüğü, hayatını kaybeden 16 İsrail askerinin daha kimlik bilgilerinin aileleri ve kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edildi.

İsrail ordusu, daha önce yaptığı açıklamada, toplam 57 askerinin öldüğünü duyurmuştu.

GAZZE'YE GECE BOYU HAVA SALDIRISI

Gazze Şeridi'ndeki AA muhabirinin hastane ve güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Gazze'nin Mısır sınırına yakın Rafah kentindeki Ebu Hilal Ailesi'nin evine İsrail savaş uçaklarının hava saldırısı sonucu ev halkından 18 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda yıkılan evin enkazından çıkarılan yaralılar ise tedavi altına alındı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kentin kuzey kesimlerindeki Beyt Lahye bölgesindeki bazı ailelerin evlerine düzenlenen hava bombardımanı sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 20'den fazla kişi yaralandı.

Yine Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde bulunan Abul Amreyn ailesine ait evin savaş uçaklarından atılan roketle vurulması sonucu toplam 5 kişi hayatını kaybetti, birçok kişi yaralandı.

İSRAİL BASINI YARALI SAYISINI DUYURDU

İsrail merkezli Kanal 12 televizyonuna göre, 365'i ağır olmak üzere toplam yaralı sayısı 2 bin 315'e çıktı. Haaretz Gazetesi de, ağır yaralılardan 25 kişinin hayati tehlikesinin bulunduğunu aktardı. Haberlerde, ölenlerin sayısına ilişkin güncelleme yapılmadı.

İSRAİL ASKERLERİ YANLIŞLIKLA İSRAİL ASKERİNİ VURDU

İsrail resmi haber ajansı KAN'ın ordu sözcüsüne dayandırdığı habere göre, Celil Garbi yakınındaki bir Yahudi yerleşim yerinde görev yapan İsrail güçleri, kontrol noktasına hızlıca yaklaşan araca ateş açtı.

Daha sonra askeri aracın içindekilerin İsrail ordusuna bağlı askerler olduğu anlaşıldı. Hafif yaralanan İsrail askerleri tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

BATI ŞERİA'DA 6 FİLİSTİNLİ İSRAİL ASKERLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

İşgal altındaki Batı Şeria'nın birçok kentinde İsrail ordusu ile Filistinliler arasında yaşanan çatışmalarda, 6 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığından ardı ardına yapılan açıklamalarda, işgal güçleri tarafından açılan ateş sonucu, Eriha kentinde 1, Kudüs'ün kuzeyinde 3, el-Halil ve Nablus kentlerinde birer kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Bakanlık, "Kudüs'ün kuzeyindeki Kalandiya'dan 3 şehidin cenazelerinin Ramallah'taki Tıp Merkezi'ne nakledildiğini" belirtti.

BİR GRUP İSRAİLLİ ESİR ALINDI

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerinden yeni bir grup İsrailliyi esir aldığını duyurdu. Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Hamas'a bağlı El-Aksa TV'de yayımlanan konuşmasında, "Tugay'a bağlı savaşçıların yeni bir grup İsrailliyi esir alıp Gazze Şeridi'ne geçirmeyi başardığını" söyledi. Ubeyde, esirlerin sayısına ilişkin bilgi vermedi.

Etiketler
İsrail İsrail-Filistin gerginlik Filistin