Libya ile hidrokarbon anlaşması: Dışişleri'nden Yunanistan ve AB'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı, Libya ile imzalanan hidrokarbon anlaşmasına ilişkin AB ve Yunanistan'dan gelen açıklamalara tepki gösterdi

Libya ile hidrokarbon anlaşması: Dışişleri'nden Yunanistan ve AB'ye tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç Türkiye ile Libya arasında dün imzalanan hidrokarbonlar alanında işbirliği anlaşmasına tepki gösteren AB ve Yunanistan'a tepki gösterdi.

Açıklamada "İki egemen devlet arasında işbirliğine yönelik bu anlaşmaya itiraz edilmesi hem uluslararası hukuka, hem de BM’nin temel ilkelerine aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri'nden yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

"Türkiye ile Libya Milli Birlik Hükümeti arasında dün (3 Ekim) imzalanan ve hidrokarbonlar alanında karada ve denizde ikili bilimsel, teknik, teknolojik, hukuki, idari ve ticari işbirliğinin geliştirilmesini öngören Mutabakat Zaptı hakkında Yunanistan ve AB Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaların ülkemiz açısından hiçbir önemi ve kıymeti yoktur.

İki egemen devlet arasında işbirliğine yönelik bu anlaşmaya itiraz edilmesi hem uluslararası hukuka, hem de BM’nin temel ilkelerine aykırıdır.

Maksimalist deniz yetki alanı talepleriyle ve bu çerçevede yayımladığı ruhsat sahalarıyla sadece ülkemizin değil, Libya’nın da meşru haklarını gasp etmeye çalışan Yunanistan’ın Türkiye-Libya ilişkilerinin daha da ilerletilmesini önleme çabaları sonuç vermeyecektir.

AB’nin ise, Yunanistan’ın maksimalist taleplerine ve samimi diyalogdan kaçan ve uluslararası yargı yollarını tıkayan tutumuna destek olması hem kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır. AB, egemen üçüncü ülkeler arasındaki anlaşmalar hakkında yorum yapacak veya hüküm verecek uluslararası bir yargı organı değildir.

Bu nedenle, hem AB’yi hem de AB’ye üye ülkeleri sınırlarını ve yetkilerini aşmamaya, uluslararası hukuka ve BM ilkelerine uygun olarak devletlerin egemenliklerine ve eşitliklerine saygı göstermeye davet ediyoruz."

YUNANİSTAN: BÖLGEDE EGEMENLİK HAKLARINA SAHİBİZ

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı muhtıra hakkında bir açıklamada bulunarak, "Yunanistan bölgede egemenlik haklarına sahip. Bu hakları uluslararası deniz hukukuna tam saygı çerçevesinde tüm yasal yollarla savunmayı amaçlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Atina ile Mısır arasında 2020'de imzalanan ve Doğu Akdeniz'de iki ülkenin münhasır ekonomik bölgelerini belirleyen anlaşmanın 2019'da Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı "fiilen geçersiz kıldığı" belirtildi.

Söz konusu muhtırayı uygulayan herhangi bir "söz veya eylemin" fiilen "gayrimeşru" olacağını ifade eden Yunan Dışişleri Bakanlığı, "Bu adımlara ikili düzeyde, Avrupa Birliği'nde ve NATO'da tepki verilecektir" açıklamasında bulundu.

MISIR: TRABLUS MERKEZLİ HÜKÜMETİN YETKİSİ YOK

Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırasına Mısır'dan da tepki geldi. Mısır Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Semih Şükri'nin Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile konu hakkında telefonda görüştüğünü ve Libya'daki son gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.

Her iki bakanın da Trablus merkezli hükümetin herhangi bir uluslararası anlaşma ya da mutabakat muhtırası imzalama yetkisine sahip olmadığını vurguladığı ifade edildi.

Dendias da Şükri ile yaptığı telefon görüşmesi hakkında Twitter'da yaptığı paylaşımda, her iki tarafın da "Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin söz konusu mutabakat muhtırasını imzalama meşruiyetini tanımadığını ve pazar günü istişarelerde bulunmak üzere Kahire'yi ziyaret edeceğini söyledi.

Etiketler
Libya Yunanistan