İran’da eski cumhurbaşkanının kızı gözaltına alındı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolar 12. gününe girdi.

İran’da eski cumhurbaşkanının kızı gözaltına alındı

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini, başörtü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ‘ahlak polisi’ tarafından gözaltına alındı. Amini gözaltına alındıktan birkaç gün sonra hayatını kaybetti.

Amini’nin ölümü ‘kalp rahatsızlığı’ olarak açıklanırken ailesi genç kadının herhangi bir hastalığı olmadığını söyledi. Amini’nin ahlak polisi tarafından dövüldüğü ve işkenceye maruz kaldığı, bu nedenle komaya girdiği öne sürüldü.

İran’da eski cumhurbaşkanının kızı gözaltına alındı - Resim : 1

Amini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız kentindeki cenaze töreni sonrasında Tahran ve ülkenin batısındaki kentlerde gösteriler başladı. Gösterilerde 41 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yüzlerce kişi ise gözaltına alındı.

İranlı kadınlara dünyanın dört bir yanından destek geldi. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede destek amaçlı protestolar düzenlendi. AB’den İran’a ‘şiddeti bırakma’ çağrısı yapıldı.

Amini’nin ölümü sadece İran’da değil tüm dünyada protesto edildi. Türkiye’de dahil olmak üzere Amini’nin ölümünü protesto edenler sokağa sökülerek İran’daki protestoculara desteklerini dile getirdi.

ESKİ CUMHURBAŞKANININ KIZI GÖZALTINA ALINDI

İran Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei’den protestolara destek verenleri tehdit etmiş, ülkedeki bazı ünlü isimlerin devam eden protestoları desteklemesine tepki göstererek, bu kişilerin ülkeye verilen maddi ve manevi zararı ödeyeceğini söylemişti. Ejei, bu kişilerle ilgili hukuki sürecin işletileceğini duyurmuştu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’in haberine göre, Eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi, göstericileri sokak protestolarına teşvik ettiği için bir güvenlik kurumu tarafından gözaltına alındı.

Ülkede 2009’daki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylarda ‘ülke güvenliğine karşı eylemlerde bulunduğu’ gerekçesiyle kısa bir süre tutuklu kalan Haşimi, 17 Eylül’de Mahsa Amini’nin ölümünden sonra “Clubhouse” adlı sosyal medya platformunda yaptığı bir konuşmada, “İran’ın mahkumlara muamelesinin İsrail’den daha kötü olduğunu” söylemişti.

Etiketler
İran protestolar - Mahsa Amini İran Gözaltı