Türkiye'den Rusya'nın Ukrayna kentlerinde referandum düzenleme kararına tepki

Rusya'nın Ukrayna'da yer alan ve Rus güçlerinin kontrolünde bulunan bazı kentlerde referandum düzenleyeceğini açıklamasına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Türkiye'den Rusya'nın Ukrayna kentlerinde referandum düzenleme kararına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın, Ukrayna'nın Rus kontrolünde bulunan bazı kentlerinde tek taraflı referandum düzenlemesine tepki gösterdi.

''ENDİŞE DUYMAKTAYIZ''

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ukrayna’nın Rus kontrolü altındaki bazı bölgelerinde tek taraflı referandumlar düzenlenmesi yönündeki girişimlerden endişe duymaktayız'' denildi.

''İSTİKRARSIZLIĞIN DERİNLEŞMESİNE YOL AÇACAKTIR''

Açıklamada, ''Bu tür gayrı meşru oldubittiler, uluslararası toplum tarafından tanınmayacaktır. Aksine, diplomatik sürecin canlandırılması çabalarını zora sokacak ve istikrarsızlığın derinleşmesine yol açacaktır.

Bu vesileyle 2014’te Kırım’ın yasadışı ilhakından bu yana vurgulamakta olduğumuz, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine yönelik desteğimizi yineliyor, süregiden savaşın söz konusu hedef temelinde barışçıl müzakereler yoluyla çözümü için gereken her türlü katkıyı sunmaya hazır olduğumuzu yineliyoruz'' ifadelerine yer verildi.

Türkiye'den Rusya'nın Ukrayna kentlerinde referandum düzenleme kararına tepki - Resim : 1

Etiketler
Referandum Ukrayna Rusya Türkiye