Çavuşoğlu'ndan 'çalıntı tahıl' açıklaması: Ukrayna'nın malının illegal şekilde Türkiye'ye gelmesine müsade etmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile bir görüşme gerçekleştirdi

Çavuşoğlu'ndan 'çalıntı tahıl' açıklaması: Ukrayna'nın malının illegal şekilde Türkiye'ye gelmesine müsade etmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İngiltere Dışişleri Bakanı Truss ile yaptığı görüşmenin ardından bir açıklama yaptı.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Daha çok Rusya üzerinde odaklandık.

Moskova'ya askeri bir heyetimiz geldi. O görüşmelerin yapıcı geçtiğini söyleyebilirim. Bu toplantı için tüm taraflar bir araya geleceğiz. Ukrayna ve Rusya ile sürekli temas halindeyiz.

Genel sekreterle temas halindeyiz. İlgi duyan mevkidaşlarımıza da bilgi veriyoruz. Sonuçta Türkiye olarak yapıcı bir rol oynuyoruz. Çaba sarf ediyoruz. Bu sorunun bir an önce çözülmesi lazım.

Rusya tarafının da beklentileri de ortada. Sigorta ve bankacılık ile ilgili gıda tahıl ve gübreyi taşıyacak gemiler için de söylüyorum.

İddiaları ciddiye alıyoruz ve araştırıyoruz. Aslında gayet basit, süreci takip etmek kolay. 5-6 dolarlık bir programla takip edilebiliyor. Sonuçta biz bu iddialar neticesinde, her iddiayı ciddiye alarak incelemelerde bulunduk. Biz iddialar sonrası menşeinin Rusya olduğunu gördük. Biz Ukrayna'nın malının gayrı maşru olarak uluslarası piyasada satılmasına da karşıyız, Türkiye'de de satılmasına müsade etmeyiz.

"Ukrayna'dan tahıl ihracatını gerçekleştirmek için bir BM planı var. Sürekli Ukrayna ve Rusya ile temas halindeyiz. BM planı uygulanabilir, bu yüzden destekliyoruz. Karadeniz'deki tahıl koridoru için Türkiye olarak yapıcı bir rol üstleniyoruz. Rusya'dan İstanbul'da planlanan toplantı için olumlu cevap veriyoruz. İstanbul'da anlaşma olursa bir kontrol merkezi kurulacak."

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

"NATO'da bir çalışma oldu. Şu anda o metin üzerinde anlaşılan noktalar var, görüş ayrılığında olduğumuz noktalar var. Bu iki ülke müttefik olmak istiyorsa, bir müttefiğin güvenlik endişelerini karşılamalıdır. Herkesin güvenlik endişeleri karşılanmalıdır. Madrid zirvesinde bu konular ele alınacaktır.

NATO zirvesinde NATO'nun güney kanadında terörizmle mücadeleye odaklanacak bir oturum düzenlenmesini önemli buluyoruz. Terörizmle mücadele konusuna odaklanmamız lazım."

TRUSS'IN AÇIKLAMALARI

Karadeniz'deki tahıl koridoruyla ilgili net duruş sergilediklerini söyleyen İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, "Eğer çözüme kavuşmazsa yıkıcı sonuçları olacaktır. Sayın Çavuşoğlu ile de bu hususları konuştu. Ticari gemiler için güvenli bir geçiş kararının alınması gerektiği konusunda hemfikiriz. Bu hususta hem Türkiye'ye hem de müttefiklerimize güvenimiz tam" ifadelerine yer verdi.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik süreciyle ilgili Truss, "İki ülkenin çabalarının kolektif güç için önemli olacağını düşünmekteyiz. Herhangi bir şekilde Ukrayna egemenliğini tekrar ele geçirene kadar duramayız" dedi.

İngiltere-Türkiye iş birliklerine değinen Truss, "Sanayi ve enerji konusunda çalışmalar yürütmek istiyoruz. Enerji konusunda tüm dünya tehdit altında. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz. Bu konuda hedeflerimiz söz konusu. Sanayi ve endüstri kollarımızı güçlendirmemiz gerektiğini biliyoruz. Türkiye ile Birleşik Krallık'ın ilişkilerini daha iyi hale getirmeliyiz. Türkiye, özellikle Ukrayna için çok şey yaptı. Bunun için kişisel olarak Mevlüt Bey'e teşekkür ediyorum. Eğer tahıllar limandan çıkmazsa ciddi bir sorun ortaya çıkacak. Bunun iyileştirilmesi gerekiyor" açıklamasını yaptı.