Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde ayrılıkçılığı teşvik ettiğini belirterek "Türkiye elbette kayırsız kalamaz" ifadelerini kullandı.

Sputnik Türkiye'nin RT Arabic'ten aktardığı habere göre Lavrov, "“Orada (Suriye'de) hiç kimse tarafından davet edilmeyen devletlerin silahlı kuvvetleri hala varlığını sürdürüyor. Fırat'ın doğusunun önemli bir bölümünü işgal eden Amerikan ordusu, Irak'taki Kürt nüfusun bir kısmının duygularını bu amaçla kullanarak, doğrudan ayrılıkçılığı teşvik ederek, burada açıkça bir yarı devlet oluşumu yaratıyor” dedi.

Bölgede Irak ve Suriye Kürtlerini birleştiren çeşitli yapılar arasında sorunlar yaşandığına dikkat çeken Lavrov, “Bütün bunlar bölgenin bu kesimindeki gerginlikleri etkiliyor. Türkiye elbette kayıtsız kalamaz” diyerek şöyle devam etti:

“Bu sorunları yalnızca Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı temelinde çözmek istiyoruz. Kürtlerle konuşuyoruz. Hepsiyle iletişim kanallarımız var. Onları, ABD’nin birine bir şey vaat ettiğinde, daha sonra bu sözlerini nasıl yerine getirdiğine dair son olaylara daha yakından bakmaya teşvik ediyoruz. Uluslararası hukuk bir yana, bu tür pragmatik değerlendirmelerden bile yola çıkarak, Şam ile ciddi bir diyaloga girmek ve tek bir devlet çatısı altında yaşamanın nasıl organize edileceği konusunda anlaşmak çok daha güvenilirdir."

"ABD, SURİYE'DEKİ DURUMU KRİZ HALİNDE TUTMAYA ÇALIŞIYOR"

Lavrov, ABD’nin Suriye'deki durumu kriz halinde tutmaya ve oradaki çatışmaların yeniden başlamasını teşvik etmeye çalıştığını belirterek, “ABD, durumu kriz halinde tutmaya ve oradaki çatışmaların yeniden başlamasını teşvik etmeye çalışıyor. Ünlü ‘Sezar Yasası’ ile Suriye ekonomisini boğmayı amaçlıyor” dedi.

Lavrov, Rusya’nın Suriye’ye insani yardım sağlamaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.