ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ile Zelenskiy arasında görüşme: Destek sözü verildi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kiev'e gelen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile bir araya geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ile Zelenskiy arasında görüşme: Destek sözü verildi

Ukrayna Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kiev'de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile görüştü.

Görüşmede Zelenskiy, ziyaretin önemine değinerek, "Bu sinyal için minnettarım. Bu, ABD halkı, Kongresi, iki partisi tarafından Ukrayna'ya güçlü bir destek sinyali. Bu, ABD'nin Rus saldırganlığına karşı savaşta Ukrayna'yı desteklemekte lider olduğunu gösteriyor. Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmasına yardım ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Zelenskiy, görüşmede ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'ya 33 milyar dolar tutarında mali yardım sağlanması konusunda Kongreye yaptığı çağrının önemine de dikkat çekti.

DESTEK SÖZÜ VERDİ

Pelosi de günümüzde Ukrayna'nın özgürlük için kahramanca savaştığını ve ABD'nin bu savaş devam ettiği sürece Kiev'e yardım etmeye hazır olduğunu kaydederek, Ukrayna'nın özgürlüğün sınırı olduğunu belirtti.

Görüşmede Zelenskiy, Ukrayna-ABD arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine yaptığı kişisel katkısı, egemen, bağımsız ve demokratik Ukrayna'ya desteği için Pelosi'ye ülkesinin "Prenses Olga Nişanı"nı takdim etti.

(AA)

Etiketler
Ukrayna Kiev