Kiev sokaklarında gezen Johnson'u şaşırtan horoz hediyesi

Zelenskiy ve Johnson, Kiev'de yürüyüş yaptığı sırada, Ukraynalı bir kadın iki lidere seramik horoz hediye etti. Johnson, direnişin sembolü haline gelen horoz hediyesi karşısında şaşırdı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, sürpriz bir şekilde Ukrayna'ya gitti. Dün başkent Kiev'de Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştü. 2 lider görüşmenin ardından Kiev sokaklarını gezdi.

İki liderin Kiev sokaklarında askerler eşliğinde yaptığı gezinin videoları, manşetlere taşındı.

Zelenskiy ve Johnson, Kiev'in merkezindeki Kreşatik Caddesi, Bağımsızlık Meydanı ve 'Cennetteki Yüz Kahramanları' Sokağı'nda yürüyüş yaptığı sırada, Ukraynalı bir kadın iki lidere seramik horoz hediye etti.

Kiev sokaklarında gezen Johnson'u şaşırtan horoz hediyesi - Resim : 1

Johnson, hediye karşısında şaşırdı ve horoz biblosunun ne işe yaradığını sordu.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ

Johnson ve Zelenskiy’e hediye edilen horoz biblosu, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı direnişinin sembollerinden birisi oldu.

Kiev yakınlarında büyük hasar ve zayiatın meydana geldiği Borodyanka’da çekilen bir bina fotoğrafı uluslararası kamuoyu nezdinde gündem olmuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’’nin, “Bucha’dan daha kötü durumda” dediği Borodyanka’daki yıkılmış bir binada çekilen görüntülerde kahverengi ve sıradan bir mutfak dolabının üzerindeki tabak, bardak ve seramik biblolarla ayakta durduğu görülüyordu.

Bu görüntü kısa bir süre içinde Ukraynalılar için bir direniş sembolü oldu. Zira ayakta kalan mutfak dolabının üzerindeki seramik horoz figürü aslında ülke için tarihi bir öneme sahip. Ünlü Ukraynalı sanatçı Prokop Bidasiuk tarafından tasarlanan seramik horozlar daha sonra yerel bir fabrikada diğer seramik ürünlerle birlikte piyasaya sürüldü. Ülkenin en önemli tasarımcılarından olan ve 1895’te dünyaya gelen Bidasiuk’un eserleri birçok müzede sergileniyor.

Etiketler
Kiev Ukrayna