Zelenskiy, 'NATO'ya giremeyeceğiz' dedi; Rusya ile uzlaşma için referandumu işaret etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile varılacak herhangi bir uzlaşmanın referanduma sunulması gerektiğini söyledi

Zelenskiy, 'NATO'ya giremeyeceğiz' dedi; Rusya ile uzlaşma için referandumu işaret etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin bir NATO üyesi olmadığı halde Ukrayna’yı üyelik şartlarında desteklemeye hazır ittifak ülkeleri olduğunu vurguladı.

Güvenlik garantileri dahil olmak üzere Rusya ile olası uzlaşma konularının Ukrayna’da referanduma sunulması gerektiğini belirten Zelenskiy şunları kaydetti:

“Müzakere ekiplerine söylediğim gibi siz tüm bu değişiklikler hakkında bahsederken ve onlar tarihi nitelikte olabilir, biz hiçbir yere gidemeyiz, referanduma geleceğiz. Uzlaşma formatına halk karar verecek ama onların ne olacağı ise bizim Rusya ile müzakerelerimizin meselesi olacak. Bu nedenle her halükarda bu yolu halkımızla birlikte yürümeye ve her şeyi yapmaya hazırım.”

"NATO'YA GİREMEYECEĞİMİZİ KABUL EDİYORUZ"

Zelenskiy ayrıca, NATO'ya giremeyeceklerini kabul ettiklerini, Ukrayna halkının da yalnızca kendilerine güvenmeleri gerektiğini anladığını belirtti.

Zelenskiy Ortak Sefer Gücü (JEF) Toplantısı'nda Avrupalı liderlere yönelik konuşmasında, "Ukrayna'nın NATO üyesi olmadığı açık. Bunu anlıyoruz. Yıllarca kapının açık olduğunu duyduk, ama içeri giremeyeceğimizi de duyduk. Bu doğru. Bunun farkına varmamız lazım. Halkımızın da bunu ve sadece kendilerine ve bize destek olan ortaklarımıza güvenmesi gerektiğini anlamaya başlamasından memnunum. Ukrayna şu anda NATO anlaşmasının 5'inci maddesinin yürürlüğe girmesini istemiyor...İttifakın içinde olmadığımızı anlıyoruz," ifadelerini kullandı.

Etiketler
Ukrayna Rusya NATO Referandum